Suruç'ta "Kuduz Karantinası"

Suruç'ta
  • Giriş : 15.04.2009 / 20:56:00

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde yaklaşık 3 ay önce bir köpeğin ısırdığı genç, rahatsızlanınca tedavi altına alındı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İsmail Mert köyünde yaklaşık 3 ay önce başı boş bir köpek, köyde bulunan buzağılardan birini ısırdı. Bunun üzerine hayvanın sahipleri, durumu kaymakamlık ve ilçe tarım müdürlüğüne bildirdiler.

Köyde inceleme yapan ekipler, birkaç gün sonra telef olan hayvanı, kireçledikten sonra gömdüler. Bu arada hayvan sahipleri aşılandıktan sonra gerekli önlemler alındı, ahırlar ise dezenfekte edildi.

Aynı köyde yaşayan ve birkaç gün önce fenalaşan Mehmet Nakşi Bağış (26), yakınları tarafından Suruç Devlet Hastanesi'ne kaldırıldı. Yapılan tetkiklerin ardından Şanlıurfa'ya sevkedilen Bağış, köyde 2 ay önce bir buzağıyı ısıran köpeğin aynı gün kendisini de ısırdığını ileri sürdü.

Harran Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde muayene edilen, kan ve idrar tahlilleri yapılan Bağış'tan alınan örnekler, hastalığın kesin nedeninin belirlenmesi için Ankara'ya gönderildi.

Bu arada durumu ağırlaşan Bağış, hastanenin bir odasında karantinaya alındı. Hastanın sağlık durumunun iyi olmadığı öğrenildi.

-Köyde karantina önlemleri


Suruç Kaymakamı Muhittin Pamuk, yaklaşık 2 aydan bu yana karantina önlemleri bulunan köyde bir kişinin hastaneye başvurması üzerine bu kişiyle temas edenlerin tamamının aşılandığını bildirdi.

Suruç İlçe Sağlık Grup Başkanlığı ve Suruç İlçe Tarım Müdürlüğü'nden birer ekibin, köyde gerekli çalışmalarını sürdürdüğünü ifade eden Pamuk, şunları kaydetti:

"Maalesef, hasta buzağının telef olmasının ardından geçen sürede müracaat edip, köpeğin kendisini de ısırdığını beyan etmemiş. Bu nedenle kendisine herhangi bir tedavi de uygulanmamış. Ancak birkaç gün önce durumunun ağırlaşması üzerine hastaneye kaldırıldığında köpek tarafından ısırıldığını iddia etmiş.

Bunun üzerine biz de köyde yeniden bir çalışma yaptırdık. Sağlık ekipleri duyurular yaptı. Köyde veya başka bir yerde yaşayan, ancak hastayla temas eden herkes aşılandı. Ayrıca karantina önlemleri yeniden gözden geçirildi. Hastanın sağlık durumu ise Ankara'da yapılacak tahlillerin ardından kesinlik kazanacak."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*