Sürücü hatası mafyayı çökertti

  • Giriş : 04.02.2008 / 16:03:00

İtalyan polisi sürekli hata yapan Türk sürücüleri takip edip, mafyayı çökertti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Gözaltına alınan 30 zanlıdan 7'si tutuklandı. ‘Köle' hayatı yaşatılan 50'den fazla kaçak Türk sınır dışı edildi.


İtalya’nın Liguria bölgesindeki İmperia kentinde kontroller sırasında Türk sürücülerinin trafikte sık sık acemice hata yaptıkları tespit edildi. Sürücüleri izlemeye başlayan bölge polisi, sürücülerin ehliyetlerini sahte oldunu tespit etti. 8 ay süren sıkı takip sonucu, şüpheli kişilerin İmperia’da bulunan 33 yaşındaki Duran Tatlıdil ve 24 yaşındaki İhsan Sarıbel’in işlettiği ‘Anatolia Restoran’a sık girip çıktıklarını tespit eden polis, buranın aynı zamanda ülkeye kaçak yollarla sokulan Türkler'in üssü olarak kullanıldığını, yasa dışı yollarla gelen işçilerin her sabah bu restoranta getirilip, çalışmak üzere farklı bölgelere gönderildiğini belirledi.

5 TÜRK TUTUKLANDI

Yapılan operasyon sonucu, polis ülkeye kaçak yollarla sokulan 50'den fazla Türk’ün insanlık dışı koşullarda yaşamaya zorlandığı ve inşaatlarda ücret ödenmeksizin köle gibi çalıştırıldığı, inşaat sahibi İtalyan işadamına da zorbalık yapılarak kaçak işçi çalıştırmaya zorlandığı ortaya çıkartıldı. Bunun üzerine aralarında restoran sahipleri Duran Tatlıdil ve İhsan Sarıbel’in de bulunduğu 5 Türk ve 2 İtalyan, ‘illegal göç organize etmek’, ‘illegal işçi çalıştırmak’, ‘kölelik yaptırmak’, ‘zorbalık yapmak’ gerekçeleriyle tutuklandı. Anatolia Restoran ve işçilerin çalıştırıldığı inşaat şirketi kapatıldı.

‘ELEBAŞI İMAM’ İDDİASI

Operasyonu genişleten polis 20’si Türk 3’ü İtalyan toplam 23 kişiyi daha gözaltına aldı. Bunun yanında köle hayatı yaşatılan kaçak Türklerin de ifadelerine başvuruldu. İfadelerde, insan tacirlerinin Türkiye’deki elebaşının, İhsan Sarıbel'in Tokat’da imamlık yapan ağabeyi olduğu öne sürüldü. İtalyan yetkililer, Sarıbel'in ‘imam' ağabeyi olduğunu, Tokatlı fakir gençleri bol para vaadiyle kandırıp İstanbul üzerinden yük gemileriyle İtalya’nın Ravenna Limanı’na, buradan İmperia kentine götürülmesini sağladığını iddia etti. Yetkililer, 50’den fazla kaçak Türkün ifadelerini alınmalarının ardından sınır dışı edildiği, olayın Türkiye boyutunun arştırılması için de gerekli girişimlere başlandığını belirtti.

İMAM KARDEŞİ YOK

DHA muhabirlerinin yaptığı araştırmada, İhsan Sarıbel'in Tokat'ta imamlık yapan kardeşi olmadığı anlaşıldı. Sarıbel'in Tokat'ın Sulusaray İlçesi Alanyurt Köyü'nde oturan babası Mustafa Sarıbel'in imamlık yaptığı ancak 5 yıl önce öldüğü belirlendi. İhsan Sarıbel'in Tokat'ta bir kardeşi bulunduğu bunun da bir otobüs firmasında şoför olarak çalıştığı, genellikle Karadeniz Bölgesi'ndeki seferlerde araç kullandığı bildirildi.

DHA

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious