Sürücüler için '7 altın kural'

Sürücüler için '7 altın kural'.10078
  • Giriş : 22.11.2006 / 00:00:00

Yağmurlu havalarda sürücülerin uyması gereken önemli kuralların başında, düşük hızla seyretmek ve takip mesafesini uzun tutmak geliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik


Yağmurlu havalarda görüş mesafesinin azaldığı, gözün çabuk yorulduğu ve yolların kayganlaştığı ifade edilen açıklamada, yağışlı havalarda güvenli yoluculuk için sürücülerin uyması gereken kurallar, ''7 altın kural'' başlığıyla şöyle sıralandı:

- ''Yağışlı havada lastiklerin tutunma özelliği azalıp fren mesafesi uzayacağından, hız düşürülmeli ve takip mesafesi uzun tutulmalıdır.

- Su birikintilerine girildiğinde direksiyon sıkıca ve düz tutulmalıdır. Hız düşürmek için ayak gazdan çekilmeli, kaymayı başlatabilecek manevra ve frenden kaçınılmalıdır.

- Islak yolda önde giden aracın lastik izlerinin üzerinden gidildiğinde daha iyi bir tutunma sağlanacaktır.

- Su dolu derin çukurlara girilmesi halinde, fren balataları ıslandığı için frenin tutunma özelliği azalır. Bunun için fren pedalına kısa bir süre hafifçe basılarak balataların kuruması sağlanmalıdır.

- Islak ya da su birikintisi olan yollarda, sürücü tarafındaki cam, bir iki parmaktan fazla açılmamalıdır.''

Açıklamada, gaz ve debriyaj pedallarına tam bir hakimiyet kurabilmek için ayakkabı tabanı ve pedal lastiklerinin silinerek temizlenmesi gerektiğinin 6. kural olduğu, 7. kuralın ise viraj içinde veya kavşaklarda dönüş yaparken gereğinden fazla gaza basılmaması veya fren yapılmaması olduğu kaydedildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious