Sürücüleri alacağı var

  • Giriş : 31.01.2007 / 00:00:00

Danıştay'ın otoyol ücretlerine yüzde 20, köprü geçişlerine yüzde 33 oranında yapılan zammın yürütmesini durdurması, tüketiciler tarafından sevinçle karşılandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Köprü ve otoyollardan OGS'li geçiş yapan sürücülerin, fazladan ödedikleri tutarı daha kolay geri alabileceği belirtiliyor.
Sürücülerin ödedikleri zam farkını geri alıp alamayacakları ise tartışma konusu oldu. Zammın yürürlüğe girdiği tarihten itibaren her gün köprülerden geçen bir sürücünün 150 YTL alacağı bulunuyor. Tüketiciler Birliği, Karayolları'nın bir hafta içinde yapacağı itirazı Danıştay'ın reddetmesi halinde zam farkını talep için Tüketici Mahkemesi'ne dava açacak. Nakit ödeme yapanların fiş ibraz etmeleri halinde iade talebinde bulunabileceği belirtilirken, veriler elektronik ortamda muhafaza edildiği için OGS ve KGS abonelerinin zam farkını geri alabilecekleri kaydediliyor. Eylül 2006'da zammı protesto için yaptıkları açıklamada tüketicilere özellikle, 'Mutlaka geçiş fişinizi isteyin!' uyarısı yaptıklarına işaret eden Tüketiciler Birliği Başkanı Bülent Deniz, fişleri muhafaza edenlere 'karar kesinleştikten sonra Tüketici Mahkemesi'ne gidip dava açın' mesajını verdi. Deniz, fazladan alınan 42 milyon Yeni Türk Lirası'nın iade edilmemesi halinde Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi'ne müracaat edeceklerini kaydetti.

Her zam döneminde tartışma konusu olan köprü ve otoyol geçiş ücretleri, Danıştay'ın kararıyla bir kez daha gündeme oturdu. CHP İstanbul Milletvekili Mehmet Sevigen'in 'Karayolları Genel Müdürlüğü'nün köprü ve otoyol araç geçiş ücretlerinin artırılmasına ilişkin kararının iptali ve yürütmesinin durdurulması' talebiyle Ankara Bölge İdare Mahkemesi'nde açtığı dava karara bağlandı. Buna göre 31 Ağustos 2006'da İstanbul Boğaz köprülerine yüzde 33, paralı otoyol geçiş ücretlerine ise yüzde 20 oranında yapılan zammın yürütmesi 'uygulanması halinde telafisi güç zararlar doğabileceği' gerekçesiyle durduruldu. Karayolları Genel Müdürlüğü'nün karara yapacağı itirazın reddedilmesi halinde, idare en geç 30 gün içinde geçiş ücretlerini eski tarife üzerinden tahsil etmeye başlayacak. Konunun hukuki cephesinde bunlar yaşanırken, 'ödediğim zam farkını nasıl alabilirim?' diye düşünen çok sayıda vatandaş, tüketici birliklerini elektronik posta ve telefon yağmuruna tutuyor. Yaklaşık 5 aylık dönemi kapsayan zam farkı, önemsenecek oranda meblağlar tutuyor. Karayolları'nın kasasına 41,7 milyon YTL fazladan para girdiği tahmin ediliyor. İstanbul'da Boğaz köprülerinden hafta içi her gün geçen bir sürücü, ayda 20, beş aylık dönemde ise 100 YTL zam farkı ödedi. Geçmişte de zamların iptaliyle sonuçlanan davalar açan tüketici dernekleri bu sefer zam farkının peşini bırakmamaya kararlı. Tüketicilerin geçmişten farklı olarak elini güçlendiren unsur ise OGS ve KGS kayıtları. 1 milyon 200 binin üzerinde OGS ve KGS abonesinin geçiş kayıtları 45 gün süreyle tutuluyor. 45 günün öncesini kapsayan kayıtlar ise bankalarda mevcut. Kendisi de KGS abonesi olan Tüketiciler Birliği Başkanı Deniz, sürücülerin ödedikleri zam farkını almak için kesin kararı beklemeye ve karar aynı kalırsa tüketici mahkemelerine başvurmaya çağırıyor. Sürücülerden, ödeme yaptıklarını ispatlayan belgeyi başvuru esnasında yanlarında bulundurmalarını isteyen Deniz, "Devletin müracaatlar karşısındaki tavrı Avrupa standartlarını ne kadar yakaladığını göstermesi açısından bir test niteliği taşıyacak." tespitinde bulundu.

Avusturya, ücreti iade etmişti

Avrupa Adalet Divanı, başvuru üzerine Avusturya'nın 10 yıl önce Brenner otoban geçiş ücretlerine yaptığı yüzde 38,5'lik zammı AB hukukuna aykırı bularak iptal etmişti. Karar üzerine Avusturya hükümeti 1995-1999 yılları arasında otobanlardan zamlı geçiş yapan şoförlere ücretlerini geri ödeyebilmek için tüm ülkelere yazı göndermişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious