Süryaniler, İsrail’i kınadı

  • Giriş : 27.07.2006 / 00:00:00

Mardin Kırklar Kilisesi papazı Gabriel Akyüz, saldırıların meşru olmadığını belirterek, İsrail’in bu tutumunu nefretle kınadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Akyüz, yaptığı açıklamada İsrail’in din ırk ve dil ayrımı yapmadan çoluk çocuğu katletmesinin bir vahşetten ibaret olduğunu kaydetti.

Birleşmiş Milletlerin bir an önce bu olayları sona erdirmek için göreve çağırdığını ifade eden Akyüz, Ortadoğu’da yaşanan bu olayların bir insanlık trajedisine dönüşmeden, dünya ülkelerinin bu olaylara dur demesi gerektiğini ifade etti.

Din adamı olarak kendilerinin ancak dua edeceğini savunan Akyüz, "Bütün dünyada yaşayan insanların Lübnan’da yaşayan insanlar için ortak dua etmesi için davet ediyorum. Lübnan’daki Süryani cemaatinin hayatlarından endişe ediyoruz.

Şu anda Beyrut’ta yaşayan 3 Metropolit’e bağlı binlerce Süryani cemaati korku içinde yaşıyor. Beyrut’tan kaçan Süryani cemaati Mersin Limanı’ndan Antakya ve Hatay’da bulunan Süryanilerin yanına sığınmaktalar. Bu vahşetin bir an önce sona ermesini bekliyoruz. Hepimiz aynı aileden geliyoruz. Müslüman da Hıristiyan,Yahudi, Ermeni, hepsi aynı ırktan geliyor. Bu savaşa ne gerek vardır. Dünyada savaşı değil barışı konuşmalıyız." şeklinde konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious