Suşehri'ndeki 4 mezarda inceleme

Suşehri'ndeki 4 mezarda inceleme.9465
  • Giriş : 25.03.2008 / 20:56:00

Sivas'ın Suşehri ilçesinde, Osmanlı döneminden kalma 4 mezarda, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürlüğü ekiplerince inceleme yapıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suşehri Kaymakamı Abdullah Demir, Sivas İl Kültür ve Turizm Müdürü Kadir Pürlü, Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Musa Törnük ve Sivas Müzesi Müdürü Mehmet Alkan, ilçenin Güngören köyündeki tarihi mezarlarda incelemelerde bulundu.

Mezar taşlarında bulunan yazılarda silinmeler olması nedeniyle, köylüler ve ekiplerce mezar taşları temizlendi.

Yapılan inceleme sonucu İbrahim Paşa, Aziz Paşa, Molla Yusuf ve ismi okunmayan bir başka kişiye ait olduğu belirlenen mezarların, Suşehri Kadastro Müdürlüğü çalışmalarının ardından Sivas'ta yapılacak toplantı sonrası koruma altına alınacağı bildirildi.

Suşehri Kaymakamı Abdullah Demir, geçen yıl köylülerle sohbeti sırasında bu mezarları belirlediklerini belirterek, bu konuda daha ayrıntılı bilgiye ulaşmak için Kültür ve Turizm Sivas İl Müdürlüğü ile görüştüklerini kaydetti.

Demir, ''Konu hakkında yetkili arkadaşlar Güngören köyüne gelerek incelemelerini yaptılar. Köydeki mezarlıkta bulunan 4 adet tarihi mezar koruma altına alınacak'' dedi.

Bu arada aynı köyde, ekipler tarafından 300 yıllık bir ardıç ağacı olduğu da belirlendi.

Sivas Kültür ve Tabiat Varlıklarını Koruma Kurulu Müdürü Musa Törnük, mezarların olduğu gibi Sivas yöresinde ilk kez rastladıkları 300 yıllık ardıç ağacının da kendilerini şaşırttığını, köydeki bu tarihi mezarları ve 300 yıllık ardıç ağacını koruma altına alacaklarını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious