Susurluk sanığı tavacı oldu

Susurluk sanığı tavacı oldu.21241
  • Giriş : 28.02.2008 / 16:33:00

Polis özel harekât timlerinin ilk hocası, Susurluk sanığı, özel harpçi Yarbay Korkut Eken artık tava satıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

TEMPO Dergisi'nin bu haftaki sayısında yer alan 'Tavacı Korkut Usta' başlıklı röportajda, Rizeli kardeşler Mustafa ve İshak Ömeroğlu ile ortak işyeri açtığını söyleyen Eken, "Açılışla birlikte işlerimizin çok iyi olacağına inanıyorum. Ortaklarıma güveniyorum. Bunu hep birlikte başaracağız" diye heyecanını dile getirdi. Bu arada Eken, sınır harekatıyla ilgili bir soru üzerine de "Böyle bir harekát gerekliydi. Bütün dünya orduları, Türk ordusuna gıpta ediyor. Gece hava harekátı yapabilen büyük ülkelerden bir tanesiyiz. Türk vatandaşı olarak TSK'yla gurur duyuyorum" diye konuştu.

Korkut Eken ile yapılan röportajdan ilginç notlar:

Özel harpçi, MİT Güvenlik Dairesi'nin eski Başkan Yardımcısı... Polis özel harekât timlerinin ilk hocası... 1980'de, Diyarbakır'a kaçırılan THY uçağına yapılan baskının tim komutanı... 2.5 yıl cezaevinde yatmasına yol açan Susurluk davasının sanığı... O, Korkut Eken... Bir zamanların mağrur komutanı, şimdi esnaf. Ankara'da bir alışveriş merkezinde, elektrikli küçük eşya satan bir mağaza ile bir fast-food restoranın ortağı...

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın gelecek ay resmi açılışını yapacağı Antares Alışveriş Merkezi'ndeyiz. Bir zamanların mağrur komutanı ve sonrasında Susurluk davası sanığı Korkut Eken, fiilen açılmış bulunan bu merkezde, ortaklarıyla birlikte iki iş birden yapıyor. Yiyecek bölümünde bir fast-food restoran, merkezin alt katında da elektrikli küçük eşya satan bir mağaza işletiyor. Ortakları Mustafa ve İshak Ömeroğlu adında Rizeli iki kardeş.

Eken ile buluştuktan sonra, ortaklarından olduğu hamburger restoranında oturuyoruz. Eken'in bir gözü restoranında. Esnaflığın en heyecanlı döneminde. "Açılışla birlikte işlerimizin çok iyi olacağına inanıyorum. Çok iyi kadrolarla iki işyerimizde de hizmet vereceğiz" diyor. Kahvelerimizi içerken sohbet başlıyor.

-Alışveriş merkezinin sahibi arkadaşım. Daha inşaata başladığı dönemde, burada işyeri açmaya karar vermiştim. Ortaklarım Mustafa ve İshak Ömeroğlu kardeşlerim ticareti biliyor. Birlikte yaptığımız araştırmalar sonucu, bir firmanın ürünlerini satacağımız mağaza ile bu fast-food restoranı açmak istedik. İki grubun da yöneticileriyle görüştüm. Onlardan da ciddi destek alınca, işyerlerini açmaya karar verdik. Her şeyimiz tamam. Şimdi, heyecanla merkezin açılışını bekliyoruz. Bunların hepsi banka kredisi ve borçtur. İsteyen araştırabilir. Hangi bankadan, ne kadar kredi aldığımız belli.

- Benim asıl mesleğim askerlik. Bugün de gündemden düşmeyen terörle mücadele, görevimin bir parçasıydı. Ömrüm dağlarda, mağaralarda çatışmalarla geçti. Benim severek yaptığım iş, terörle mücadeledir; onunla ilgili görevlerdir. Terörle mücadele, benim hayat tarzım.

- 30 yıl, bu mücadelenin en sıcak ortamında bulundum. 15 Ağustos 1984'te, bölücü örgütün Eruh-Şemdinli baskınından sonra bölgeye gittim. Türkiye'nin gözbebeği kuruluşlarından Özel Kuvvetler Komutanlığı'nda, Özel Birlik Komutan Yardımcısı olarak görev yaptım. Eruh'a özel birliğimizle gidip, harekâtı başlattım.

- PKK'nın askeri sorumlularının Sason'un Elohin mezrasında toplantı yaptığını öğrendik. Buraya bir baskın düzenledik. Örgüte ilk ve önemli kayıpları bu operasyonda verdirdik. Daha sonraki dönemde, özel harekât timlerinin yetiştirilmesinde görev aldım. Polis özel harekât timlerini yetiştirdim.

- Bu işlere çok geç başladığımı kabul ediyorum. Kısmet bugüneymiş. Tabii bunun da sebepleri var. Beş yıl yargılandım. O dönemde, ticaret yapmam mümkün değildi. İki buçuk yıl cezaevinde yattım. Cezaevinden çıktıktan sonra, geçmişte paraşütle atlayışlarımın ve cezaevi ortamının rahatsızlıkları çıktı. Tam iki yıl tedavi gördüm. Bu işlere başlayabilmem ancak bu zamanaymış.

- Yarın birileri çıkıp alaycı bir ifadeyle, "Korkut Eken tencere-tava satıyor"diye beni aşağılamak isteyenler çıkabilir. Yani, tencereyi tavayı birbirine vurarak işportada 'tencere tava' diye söyleyebilirler. Ama yaptığımız iş, çok kıymetli bir markanın ürünlerini satmak. İmkân sağlansın, holding patronu olayım. Geçim şartlarında alnının teriyle para kazandıktan sonra, her iş mukaddes değil midir? Alnımızın teriyle çalışıyoruz. Bunun için az buz emek verilmedi. Ayrıca işportada tencere tava satanlara da herkesin saygı duyması lazım. Namusuyla çalışan her insana, emeğe saygı duyulmalı.

- Korkut Eken, Irak'ın kuzeyindeki gelişmeleri yakından izliyor. Güneydoğu'da görevli eski silah arkadaşlarını arıyor, onlara bazı bölgelerin isimlerini veriyor; geçmişte en çok neye dikkat ettiklerini anlatıyor. Kuşkusuz, yılları dağlarda geçmiş Eken'in söylediklerini, onlar da hayli önemsiyor. Her ne kadar Eken, şimdi esnaflığa soyunmuş olsa da aklı-fikri terörle mücadele eden arkadaşlarında.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious