Susuz, yolsuz köy bırakmayacağız

  • Giriş : 24.03.2007 / 00:00:00

İçişleri Bakanı Abdülkadir Aksu, ''Türkiye'de, sağlıklı içme suyu ve yolu olmayan köy bırakmayacağız'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Aksu, Zonguldak'ın Hacıali köyünde, Köylerin Altyapısını Destekleme Projesi (KÖYDES) kapsamında yapılan asfalt yol ve içme suyu tesislerinin açılış töreninde, AK Parti hükümetinin başlattığı projenin ürünlerini almaktan mutluluk duyduklarını söyledi.
İktidarları döneminde ilkleri gerçekleştirdiklerini, KÖYDES'in de bunlardan biri olduğunu anlatan Aksu, şöyle konuştu:
''Projeyi 2005'in sonuna doğru başlattık. Düşüncemiz 21. yüzyılda halen sağlıklı içme suyu ve yolu olmayan köyün kalmamasıydı. Başbakanımız da Bakanlar Kurulunda böyle ifade etti. Bu emir ve direktifle hareket ettik. 2005'de 200 milyon YTL ile yola çıktık. KÖYDES, hükümetimizin köylüye ve kırsala yönelik vizyon projesidir. Proje aynı zamanda hükümetimizin kalkınma ve hedef stratejilerine uygundur. Ülkemiz, dengeli biçimde tüm bölgeleriyle kalkınsın. Türkiye'de sağlıklı içme suyu ve yolu olmayan köy bırakmayacağız. Yıllardır yolu ve suyu olmayan köylerin eksiklikleri giderildi.'' Aksu, modern ve süratli hizmet getiren birliklerin kurulmasını sağlayan yasayı da çıkardıklarını belirterek, ''Biz her evde çeşmeden su akmasını benimsiyoruz. O zaman o köye su getirilmiş kabul ediyoruz. Her mevsimde, her vasıtayla gidilebilir yol amaçlıyoruz. 2006'daki atılım yılımıza 2 milyar YTL ayrıldı. 2007'de de inşallah hedefimizi gerçekleştireceğiz'' diye konuştu.

''HARIL HARIL ÇALIŞIYORUZ''
KÖYDES'e kardeş olarak Belediyelerin Altyapısını Destekleme Projesi çıkarttıklarını ifade eden Aksu, şöyle devam etti:
''Milletimizin mutluluğu ve refahı için harıl harıl çalışmaktayız. Modern ve çağdaş yaşanabilir köy yönetimini gerçekleştirecek bir köy kanununu da inşallah çıkartacağız. Hedefimiz şehirde ne varsa köyde de olmasıdır. KÖYDES'in bir önemli yönü de iç göçü yavaşlatıp, durdurmasıdır.'' Aksu, bir gazetecinin Cumhurbaşkanı adayının ne zaman açıklanacağına yönelik sorusunu ise ''Zamanı gelince, heyecanlamayın'' şeklinde yanıtladı.
Konuşmaların ardından vanayı çevirerek içme suyu tesislerini hizmete sokan Bakan Aksu ve çevresindekiler, üzerlerine sıçrayan su nedeniyle ıslandılar.
Daha sonra Karaman beldesindeki bir kahvehaneye giderek vatandaşlarla sohbet eden Bakan Aksu'ya, Ali Necati Değer isimli bir köylü, maketten yaptığı gemi armağan etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious