Susuz günler kapıda! İstanbul'un 119 günlük suyu kaldı

Susuz günler kapıda! İstanbul'un 119 günlük suyu kaldı.10221
  • Giriş : 28.07.2007 / 11:29:00
  • Güncelleme : 27.03.2010 / 12:48:44

İstanbullu yalnızca yüzde 4’lük bir tasarruf yapabildi. İstanbul’un 119 günlük suyu kaldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

İstanbullu yalnızca yüzde 4'lük bir tasarruf yapabildi. Ankara'nın 50 günlük suyu var. İzmirliler ise yüzde 8.5'luk bir tasarrufla bu yıl rahatladı

İstanbul'da su sıkıntısını aşmak için Büyükşehir Belediyesince yapılan tasarruf çağrılarına karşın İstanbullular sudan tasarruf etmedi.

Buna göre tasarruf çağrılarının yapılmasının ardından Mayıs ayında İstanbullular yüzde 0,49, Haziran ayında yüzde 4,11, Temmuz ayında ise yüzde 3,96 oranında tasarruf yaptı. Bu rakamlar 3 ay içinde tasarruf edilen toplam 4 milyon 993 bin metre küp su, kentin yaklaşık 2,5 günlük su ihtiyacına denk düşüyor. Yapılan tasarruf oranı da yüzde 2,77 düzeyinde kalıyor. İstanbul'un su ihtiyacını sağlayan 10 su kaynağındaki doluluk oranı da yüzde 29'a düştü. Kentin en büyük barajı konumunda olan ve 235 milyon 370 bin metre küp su tutma kapasitesi bulunan Ömerli'de 62 milyon 98 bin metre küp su kaldı. Toplam 162 milyon 240 bin metre küp su tutma hacmi ile ikinci büyük baraj olan ve şu anda yüzde 54.86 doluluk oranı ile en yüksek doluluk oranına sahip Terkos'ta ise 89 milyon 5 bin metre küp su bulunuyor.

Kente verilen 2 milyon 127 bin metre küp su miktarı dikkate alındığında ve barajlardaki su sıfır noktasına kadar kullanıldığında, İstanbul'un 119 günlük suyu kaldı.

Ankara'da durum kötü

Su kesintisinin gündemde olduğu başkentte, bazı ilçeler bu sorunu yapılan sondaj çalışmaları sonucu açılan yeni kuyularla gidermeye çalışıyor. Bu yıl istenilen oranda yağış olmaması ve barajlardaki suyun bitme noktasına gelmesi Ankara'yı susuzluk tehlikesiyle başbaşa bıraktı. Ankara'ya bağlı 19 ilçenin bazılarında ise yaşanan su sorunu açılan yeni kuyularla giderilmeye çalışılıyor.

Kazan Belediyesi yetkilileri, vatandaşların içme suyu ihtiyacının açılan sondaj kuyularından karşılandığını bildirdi. çAnkara'da su sorunun en fazla yaşandığı ilçelerden biri de Bala. İlçede 5 aydan beri su kesintisi uygulanmakta Beypazarı'nda son 3 yıl içerisinde 6 kuyunun suların çekilmesi nedeniyle kapatıldı. Bu nedenle ilçede şu anda su sıkıntısı yaşandığını kaydettiler.Sınırları içerisinde Mogan ve Eymir gölleri bulunan Gölbaşı ilçesinde de su sıkıntısı vatandaşların açtığı kuyularla giderilmeye çalışılıyor. Haymana ilçe merkezinde su sorunu yaşanmazken, bu ilçeye bağlı Oyaca beldesi su sorunu yaşanıyor. Kalecik Belediyesi yetkilileri, ilçe merkezinde şu anda su sorunu olmadığını, ancak ilçeye bağlı köylerde ciddi şekilde su sıkıntısı yaşandığını kaydettiler.

İzmirliler başardı

İzmir Büyükşehir Belediyesi'nin su tasarrufu çağrısına destek veren İzmirlilerin, kampanyanın üçüncü ayında su kullanımını yüzde 8.5 oranında azalttığı bildirildi.

İzmir Büyükşehir Belediyesinden yapılan yazılı açıklamada, İzmir Büyükşehir Belediyesi Su ve Kanalizasyon İdaresi (İZSU) Genel Müdürlüğünün 27 Nisan 2007'de başlattığı “Su Tasarrufu Kampanyası” nın üçüncü ayında, geçen yıla oranla kente verilen su miktarında toplam 3 milyon 839 bin 435 metreküplük tasarruf sağlandığı belirtildi. Kentte herhangi bir su kısıtlaması ya da kesintisi yapılmamasına rağmen, 1-27 Temmuz günlerinde yüzde 8.51 oranında azalma sağlandığı ifade edildi.

Yer altı suları da yok olmak üzere

Türkiye'nin yer altı suyunun yüzde 40'ını barındıran Konya havzası 40 metre azaldı. Ereğli sazlıkları ve Beyşehir gölü de kurumak üzere

Türkiye'de yaşanan kuraklık yaşamı olumsuz etkiliyor. Türkiye'nin yer altı suyunun yüzde 40'ını barındıran Konya Kapalı Havzası'nda su seviyesi son 20 yılda 22 ile 40 metre arasında düşerken, son 1 yıldaki düşüş 3 metre oldu.

İçilebilir özellikteki temiz yer altı suyu ile Tuz Gölü arasında kot farkı 50 metreden 15 metreye kadar indi. Böyle giderse 5-6 yıl sonra Tuz Gölü'nden yer altı suyuna doğru akış başlayacak ve yer altındaki temiz su bozulacak. Tuzlu suyun karışması sonucunda yer altı suyu arıtılsa bile içilemeyeceği gibi tarımda da kullanılamayacak. Geçen yıl tamamen kuruyan Akşehir Gölü'nde bu yıl yağışların etkisiyle bir miktar su birikti. Türkiye'nin en büyük tatlı su gölü olan Beyşehir Gölü'nde aşırı su çekilmesi nedeniyle şiddetli otlanma görülüyor ve balık türleri giderek azalıyor.

Ereğli sazlıkları da son yıllarda sulak alan işlevini tamamen kaybetti ve büyük ölçüde kurudu. Konya'da bulunan Apa Barajı'ndaki su miktarı geçen yıl Temmuz ayında 51 milyon metreküp iken, bu yıl 12 milyon 300 bin metreküpe düştü.

Rekolte yüzde 25 azalacak

İzmir, Manisa ve Uşak Ziraat Odaları, mevsim normallerinin üstündeki hava sıcaklığı ve susuzluk nedeniyle tarım ürünlerinin rekoltesinde yüzde 20-25 düşüş beklediklerini açıkladı.

Kuraklık yüzünden Aydın'da özellikle çiftçilerin Büyük Menderes Nehri'nden yeterli suyu alamamasından kaynaklanan sıkıntı sürüyor. Türkiye'nin önemli sulak alanlarının başında gelen, Kızılırmak'ın Karadeniz'e döküldüğü alanın da içinde yer aldığı 56 bin hektar genişliğindeki Kızılırmak Deltası'nda yer yer kuraklık görülüyor. Samsun'daki Altınkaya ile Hasan Uğurlu barajlarındaki su seviyelerinin ise normallerin altında olduğu bildirildi.

Su firmaları talebe yetişemiyor

PET su ve damacana su firmaları satışlarını artırmaya devam ediyor. GıdaSa Genel Müdürü Adnan Erem, “Pet su tüketimi Haziran ayı itibariyle beklenenin üzerinde artış gösterdi” dedi. Hayat Su Pazarlama Direktörü Ender Buruk da, yüzde 35'lik bir artış olduğunu karşılamakta güçlük çektiklerini belirtti.

Ayçiçekler yanıyor

Edirne Ziraat Odası Başkanı Cengiz Yorulmaz, kuraklığın devam etmesi halinde ayçiçeği üretiminde yüzde 40 ile 70 verim kaybı olacağını söyledi.

Sular çekilince Şaheser ortaya çıktı

Alibeyköy Barajı'nın kuraklık sebebiyle sularının çekilmesi, Mimar Sinan'ın en önemli eserlerinden biri olan “Mağlova Kemeri”nin tamamen ortaya çıkmasını sağladı. Kemer'e ilişkin bilgi veren Sanat Tarihi Uzmanı Prof. Dr. Semavi Eyice de, Sinan'ın dünya mimarlık tarihine girebilecek muhteşem bir eser yaptığını dile getirdi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious