Susuz köye su geldi bekarlar muradına erdi

  • Giriş : 12.06.2006 / 00:00:00

Susuz köye su getirme çalışmalarının başlamasıyla, genç kızlar da gelen evlilik tekliflerine evet demeye başladı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Muş'un Hasköy İlçesi'ne bağlı Umurca Köyü'nde içme suyu olmayınca köyün genç kızları dere sularını taşıyarak çile çekiyor. Yılardan beri susuz olan köydeki gençlere ne Umurca Köylüler ne de başka köyler kız vermiyordu. Genç kızlar susuz köye gelin gitmek istemediklerinden Umurca Köyü gençlerinden gelen evlenme tekliflerini geri çeviriyorlardı. Durum böyle olunca, bekar kalan genç erkekler de sorunu çözmek için konuyu dilekçe ile Muhtar'a sundular, Muhtar, sorunu İlçe Kaymakam'a, Kaymakam da Vali'ye götürdü.

Yaklaşık iki ay önce Umurca Köyü'ne giden Vali ve Kaymakam, genç erkek ve kızların sorunlarını dinledi. Genç kızlar, anneleri gibi köyde su taşımaktan bıktıklarını, bu nedenle köydeki gençlerle evlenmek istemediklerini dile getirirken, genç erkekler de susuzluktan bekar kaldıklarından yakındı. Köyde incelemelerde bulunan Vali İbrahim Özçimen ve Kaymakam Murat Sefa Demiryürek, köye su getirmek için çalışmalar sürdürdü. Vali Özçimen, köylü gençlere, en kısa zamanda köye su getirileceği sözünü verdi.

Umurca Köyü'ne su getirme çalışmalarına başlanır başlanmaz, köyde de nişan ve düğünler yapılmaya başlandı. iki yıldan beri sevdiği kızı istediğini ancak Mollababa Köyü'nde oturan sevdiği kızın su taşımak istememesi üzerine evlenme teklifini geri çevirdiğini söyleyen Umurca Köyü gençlerinden Adem Doğan (25), köye su getirme çalışmaları başlatılması ile sevdiği kızın evlenme teklifini kabul edip bu gün nişan yaptıklarını, sevdiği kıza kavuşmasına vesile olan Vali ve Kaymakam'ı da nişana davet ettiğini söyledi.

Gelin adayı Adalet Yener de Mollababa Köyü'nde oturduğunu, iki yıldan beri Adem Doğan'ın ailesinin kendisini istediğini ancak susuz köye gelin gitmek istemediğini, köyde su taşıyanların kız ve gelinler olduğunu bildiğini, bu nedenle iki yıldan beri susuz köydeki Adem Doğan'la evlenmek istemediğini, ancak suyun gelmesi için Vali ve Kaymakam tarafından çalışma başlatılması ile sevdiği gencin teklifini bu kez kabul ettiğini söyledi.

Vali İbrahim Özçimen de gençlerin nişan yüzüğünü takarak, iki ay önce köylü genç ve kızların susuzluktan çektikleri sıkıntıyı köye giderek dinlediğini, kendilerine en kısa sürede su getirileceği sözünü verdiğini ve köye su getirmek için çalışmaların başlatıldığını söyledi. Özçimen, en geç 20 gün içinde köyün suya kavuşacağını, köyde su açılışı yapılırken, genç çiftlerin de aynı gün düğününü yapacaklarını söyledi.

Köy muhtarı Celal Kardaş, yıllardan beri dere suyu içtiklerini, su sorununun köydeki gençlerin evlenememelerine neden olduğunu belirterek, su getirme çalışmalarına başlanması ile birlikte köyde her hafta nişan ve düğünlerin yapıldığını, artık köyde düğün ve nişanların arkasının gelmeyeceğini söyledi.

Köylüler de köye su getirilmesi için çalışmaların başlamasını sevinçle karşıladıklarını, bu büyük sorunun giderilmesi ile artık gençlerin, sevenlerin de birbirine kavuşacaklarını söylediler.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious