Susuz Köyün özlemi bitiyor

  • Giriş : 03.07.2006 / 00:00:00

Suya kavuşmak için eşeklerle malzeme taşıyorlar

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Antalya merkeze 156 km mesafede bulunan Yeşilbağ köyünde bin 468 kişi ikamet ediyor. Toroslar'ın eteğinde 950 metre rakıma sahip olan Yeşilbağ köyüne dağların zirvesinde bulunan 3 ayrı kaynaktan su getiriliyor.

Yürüyerek 6 saat mesafede bulunan kaynak suyu 60 yıl garantili HDF diye adlandırılan özel bir boru ile köy meydanında bulunan su depolarına aktarılıyor. el-ka inşaat tarafından, 05.05.2006 tarihinde başlayan ve 3 ay gibi kısa sürede tamamlanması beklenen projede köylüler büyük rol oynuyor.

Suya kavuşma arzusuyla köylüler, makinaların hareket kabiliyetinin sıfır olduğu sarp Toroslar'ın zirvesine eşek ve katırlarla malzeme taşıyor.

Su getirecek boruları gömmek için iş makinasının yanında, insan gücüne de ihtiyaç duyuluyor. Projede boruların taşınması, akaryakıt nakli ve tüm diğer ihtiyaçlar için köylülerin yanında eşek ve katırlarda kullanılıyor.

İçme suyu projesinin ihalesini el-ka şirketi 148 bin YTL'ye aldı. el-ka İnşaat Müdürü ve aynı zamanda projenin müteahhiti Murat Karagöz, köylüler sayesinde bu projenin altından kalktıklarını söyledi.

Karagöz, köylülerin suya olan hasretini gidermek için herkesin seferber olduğunu belirtti. Karagöz, "Hafta sonları, tüm köylüler eşek ve katırlarını da alarak meydanda toplanıyor. Kendi aralarında yaptıkları iş bölümüyle bir kısmı boruları taşıyor, bir kısmı iş makinasının yakıtını, diğerleri de kanal kazımın da çalışıyorlar." dedi.

Projeyi yerinde incelemek için Teknik Ekip ve Manavgat İl Genel Meclisi üyelerinden M. Ali Torun, Mahmut Kara, Adem Topal ile köye giden İl Genel Sekreteri Zülküf Dağlı köylülerin yakın ilgisi ile karşılaştı.

Köy girişinde toplanan köylü kadınların alkışları ile karşılan Dağlı, bir süre sohbet etti. Bugüne kadar sağlıksız koşullarda su içtiklerini belirten kadınlar, yıllardır kapalı kalan sağlık ocaklarına ebe ve hemşire istedi.

Köylerin tüm sorunlarını mercek altına aldıklarını belirten İl Genel Sekreteri Zülküf Dağlı, 2006 ve 2007 yılının köylere hizmet yılı olacağını, asfaltsız ve susuz hiçbir köy kalmayacağının altını çizdi.

Köyde inşası devam eden Yeşilbağ içme suyu projesi ile ilgili müteahhitten ve köy muhtarından bilgiler alan Dağlı, Köy Hizmetleri'nin bundan sonra uzun yıllar garanti kapsamında olan malzemelerle hizmet ürettiklerini 'bugün yap, yarın sök' gibi yanlışların bundan sonra yaşanmayacağını ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious