Susuzluğa ABD'li şirketten çözüm

  • Giriş : 14.05.2007 / 00:00:00

Kışın beklenen yağış miktarının gerçekleşmemesi nedeniyle önümüzdeki yaz aylarında özellikle İstanbul’da susuzluk tehlikesi bulunuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye’deki barajların şu anki ortalama doluluk oranı da yüzde 48 civarında. Bu durum da alarm zillerinin çalmasına neden oluyor. ABD’li EarthWater Global Firması’nın CEO’su Thomas H. O’Mara da geçtiğimiz günlerde bu konuda Türkiye’deki yetkililer ile görüşmek üzere Türkiye’deydi. Forum İstanbul’a da katılan O’Mara soruları yanıtladı.

Su sıkıntısının sadece İstanbul’a özgü bir durum olmadığını belirten O’Mara dünya genelinde benzer sıkıntıların görüldüğünü ve su sıkıntısının ekonomik büyümeyi de önemli ölçüde etkilediğini kaydetti. Türkiye’nin coğrafik açıdan aslında çok şanslı bir pozisyonda bulunduğunu ve EarthWater Global tarafından geliştirilen yeni teknolojiler sayesinde rahatlıkla su sorunu giderebileceğini belirten O’Mara, “Türkiye’da yetkililerin daha önce öngördüğünden çok daha fazla miktarda su kullanılabilir hale getirilebilir. Elimizdeki bu yeni konsepti ilgili kişilere anlatmak için buraya geldik. Bu gerçekten kullanılabilir su miktarını önemli ölçüde artırabilecek bir fırsat. Sadece İstanbul için değil, diğer sıkıntı yaşayan bölgeler için de bu durum söz konusu” diye konuştu.

YENİ SU YATAKLARI

Türkiye’ye ilk defa geldiklerini belirten O’Mara, Türkiye ile ilgili henüz somut bir proje olmadığını ancak yetkililer ile kontak kurmak için burada olduklarını kaydetti. ABD, Karayipler ve Afrika’da çok büyük ve başarılı projelere imza attıklarını söyleyen O’Mara, “Bu konu aslında gaz ve petrol aramada kullanılan teknolojilerden çok farklı değil. Yeni su yatakları keşfediyoruz ve yüzeye çıkartarak günlük yüz binlerce metreküp su potansiyeli yaratıyoruz” dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious