Susuzluk 20 yılda 20 köy boşalttırdı

  • Giriş : 09.04.2007 / 00:00:00

Şanlıurfa'nın Suruç ilçesinde 1985 yılından bu yana yaşanan kuraklık yöre halkının başka yerlere göç etmesine neden oldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suruç Su Platformu Sözcüsü İlhami Doğan, O günden bu yana ilçede 20 köyün tamamen boşaldığını, 86 köy ve 134 mezranın Nüfusunun yarı yarıya düştüğü söyledi.

Atatürk Barajı'na 35 kilometre uzaklıkta olmasına rağmen baraj suyundan yararlanamayan Suruçlu çiftçiler, çareyi suyu olan başka yerlere göç etmekte buluyor. Köylerle beraber nüfusu 120 bini bulan Suruç'ta, nüfusun yaz aylarında 50 bin'e kadar düştüğü kaydediliyor.

PROJE HAYATA GEÇİRİLEMEDİ

Su Platformu Sözcüsü Doğan, Suruç Sulama ve Pompaj Projesinin de yıllardır başlatılamaması göçün diğer bir nedeni olduğunu söyledi.

Projenin hayata geçirilememesi yüzünden vatandaşların dönümü 2-3 milyar olan arazilerini yok pahasına satarak Suruç'u terk ettiğini dile getirdi.

Boşalan köyler bakımsızlıktan harabeye dönerken, bu köylerdeki okullar ve ayakta kalmayı başarabilen birkaç evin çobanlarınca ahır olarak kullanıldığını kaydetti.

Suruç Sulama Projesi'nin tamamlanmasıyla birlikte ilçe merkezinin yanı sıra 1 belde, 86 köy ile 134 mezradan oluşan yaklaşık 940 bin hektar arazinin sulu tarıma geçmesinin beklendiği belirtiliyor.

Şu anda yöre halkının 50 dolar olan gelir seviyesinin, bölgenin sulu tarıma geçilmesiyle 6 kat artarak 300 dolar seviyesine çıkacağı ve elde edilen tarımsal gelirin 120 milyon dolardan, 250 milyon dolara yükseleceğini dile getiriyor.

İlhami Doğan, temmuz 2003 yılında aralarında Suruç Belediyesi, muhtarlar ve sivil toplum örgütlerinin de bulunduğu 29 Sivil Toplum Örgütü bir araya gelerek Suruç Su Platformu Derneği'ni oluşturduklarını belirtti. Suruç Sulama ve Pompaj Projesinin GAP Projesi'nde ilk sırada yer almasına rağmen hep geriye atıldığını savundu. Özellikle okul çağındaki çocukların mevsimlik işçi olarak çalıştıkları için, ancak okullar açıldıktan 3 ay sonra eğitime başlayabildiklerini aktaran Doğan, okullar bitmeden 2 ay önce de eğitimlerini bırakarak tarlanın yolunu tuttuklarını dile getirdi.

Şanlıurfa TEMA Vakfı Teknik Sorumlusu Halil Akkuş da, Şu anda ilçedeki insanların yüzde 75'inin kendi arazilerini ekemeyip mevsimlik işçi olarak başka yerlerde ırgatlık yaptığını kaydetti.

Akkuş, 1985 yılından sonra yeraltı sularının çekilmesiyle içme ve sulama suyu olarak kendini iyice hissettiren susuzluğun ilçe ve köylerde yaşayanları göçe zorladığını belirtti.

Dünyanın en iyi pamuk üreticileri olan Suruçluların susuzluk nedeniyle kendi arazilerinde ekim yapamaz hale geldiğini anlatan Akkuş, "Suruç'un su sorunu çözülmezse 1-2 sene sonra ilçe hayalet şehir görünümüne bürünecek. 100'lerce dönüm arazimiz var; ama halkımız Çukurova'ya, Aydın Söke'ye kadar gidip ırgatlık yapıyor. Suyu doğru zamanda ve yerde kullanmadığımız için yeraltı sularını bitirdik. Bölge insanı tek bitki deseninden başka bitki deseni denemedi. Şimdi Suruç'ta sinsi bir çölleşme var. Bunun en belirgin özelliği çöl kuşlarının bölgemizde görülmeye başlamasıdır." dedi.

Atatürk Barajı'na 35 kilometre mesafede olmalarına rağmen imkanlardan yararlanamadıklarını söyleyen Doğan, Suruç'taki tarım sektörünün durma noktasına geldiğini kaydetti.

Bir zamanlar, tarımda en verimli dönemlerini yaşayan Suruç'ta son 15 yılda yaşanan su sıkıntısı sebebiyle tarım sektörünün büyük bir darboğaza girdiğini aktardı.

Doğan şöyle konuştu: "Yaklaşık 15 - 20 yıl önce nar, kayısı, erik, ceviz, elma, dut gibi meyve ağaçlarının bulunduğu ilçede günümüzde bu ağaçlara rastlamak artık çok zor. Narıyla meşhur Suruç ilçesinde 15 yıl önce 200 Bin adet olan nar ağacı sayısı bugün 10 bine kadar düştü. Susuzluk yüzünden kuruyan ağaçlarını kesmek zorunda kaldıklarını belirten Doğan, devletin bir an evvel tedbir almasını istedi.

11 Nisan beldesi ve Üçpınar köylerinde nar ağaçlarının sayısının 200 binden 10 bine kadar azaldığını belirten çiftçilerden Kadir Ada, "Devletin sorunumuza duyarsız olması acaba Suruç cezalandırılıyor mu? Sorusunu aklımıza getiriyor. Su problemi sebebiyle ilçede bulunan birçok hayvan türü yok oldu. İlçede geçmişte çokça bulunan su kaplumbağaları, Suruç kirpisi, tilki, çakal ve daha birçok kuş türü yok oldu" şeklinde konuştu. Ada, tarlalarını sulamak için 30-40 metre derinlikte çıkardıkları su kaynaklarının 150-200 metre derinliklere çekildiğini söyledi.

Tek çarenin ise Suruç Ovası Sulama Projesi'nin bir an önce faaliyete geçmesi olduğunu kaydeden Ada, Dünyanın tek çatlayan narı olan Suruç narı susuzluk yüzünden yok oluyor. Eğer tedbir alınmazsa meşhur Suruç Narı tarihe karışacak." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious