'Susuzluk Çin ekonomisini çökertebilir'

'Susuzluk Çin ekonomisini çökertebilir'.8458
  • Giriş : 27.06.2008 / 13:44:00

Olimpiyat Oyunları'na ev sahipliği yapacak olan Pekin'de su sıkıntısının şehrin ekonomisinde çöküşe yol açabileceği ileri sürüldü.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Kalkınma politikaları üzerine rapor hazırlayan, merkezi Kanada'da bulunan Probe International'ın uzmanları, Çin'in başkentinin 5-10 yıl içinde susuz kalabileceğini iddia etti.

Probe International'ın politika müdürü Grainne Ryder, Pekin'de su kriziyle ilgili olarak kurumun hazırladığı raporun sunumunu yaparken, Pekin'in su sıkıntısının ciddiyetinin Çin makamlarını başkentin nüfusunun bir kısmını başka yerlere nakletmek zorunda bırakabileceğini söyledi.

Grainne Ryder, Pekin'de altyapının ve nüfusun ihtiyaçlarının karşılanamaması durumunda, mümkün olduğu kadarıyla sanayinin bir kısmının kapatılması gerektiğini savundu ve resmi makamların başkentin nüfusunun bir kısmını başka şehirlere yollamayı tartıştığını kaydetti.

Söz konusu kurumun hazırladığı ''Pekin'in Su Krizi: 1949-2008 Olimpiyatları'' başlıklı raporda, Pekin'de 200 kadar nehir ve derenin kurumaya başladığı ve su depolarının neredeyse boş olduğu ifade edildi.

Şehre verilen suyun üçte ikisinden fazlası yeraltından sağlanıyor. Geçmişte savaş gibi olağanüstü durumlarda Pekin'in suyu yerin 1000 metre altından veya daha derinden sağlanıyordu.

Raporda ayrıca, Pekin'in su ihtiyacı artarken, Olimpiyat Oyunları için insan yapısı göller, müzikli fıskiyeler ve yeni parklar yapıldığına ve buralarda 200 milyon metreküp su harcandığına işaret edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious