Süt fiyatları neden arttı sorusunun cevabı Çin'de gizli

Süt fiyatları neden arttı sorusunun cevabı Çin'de gizli.9025
  • Giriş : 03.08.2007 / 20:04:00

Süt fiyatlarındaki artışın sorumlusu olarak, süte rağbetin gittikçe arttığı Çin gösteriliyor

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Almanya'da süte gelen zamlardan dolayı süt içmek neredeyse bir lüks haline gelirken, İngiliz The Guardian gazetesi olaya ilginç bir açıklama getirdi. Gazeteye göre zamların nedeni Çinliler! “1 milyar Çinli süt içmeye başlarsa ne olur?” sorusu ile başlayan haberde dünyada üretilen sütün üçte birinin Çin'e gittiği ve bunun Almanya'daki süt ve süt ürünleri fiyatlarını etkilediği iddia edildi.

ALERJİ VARDI

Ancak gazeteye göre asıl ürkütücü olan, bir çok vatandaşının süte alerjisi olduğu Çin'de bir süt tüketim patlamasın yaşanıyor olması. Nitekim Çin Cumhurbaşkanı Wen Jiabao'un süt üzerine yaptığı açıklama bu korkuyu haklı çıkartıyor. Jiabo önceki gün yaptığı açıkamada “Bir hayalim var ki o da her Çinli'nin ve özellikle de Çinli çocukların günde yarım litre süt içmesi” dedi.

15 milyon inek lazım

1 milyar 300 milyon nufusa sahip Çin'de kişi başına yarım litre süt düşmesi halinde, 660 milyon 500 bin litre süt tüketilecek. Bu rakam senede 241 milyar 82 milyon 500 bin litre süte tekabül ediyor. Bu miktarı karşılamak içinse 15 milyon 67 bin Alman süt ineği gerekiyor. Süt tüketiminin moda haline geldiği Çin'de özellikle gençler sütün cildi gençleştirdiğine inanıyor. Ancak süte alışkın olmayan Çinli'lerde sağlık sorunlarına yol açıyor. Almanya için tek teselli de şimdilik bu!

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious