Süt fiyatlarındaki gerileme üreticiyi vurdu

Süt fiyatlarındaki gerileme üreticiyi vurdu.14368
  • Giriş : 25.05.2008 / 17:54:00

Antalya Bölgesi Hayvancılık Kooperatifleri Birlik Başkanı Hüseyin Simav, süt fiyatlarında son birkaç ayda düşüş yaşandığını belirterek, üreticinin zor durumda olduğunu bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Simav, AA muhabirine yaptığı açıklamada, süt fiyatlarının son bir kaç ay içinde 67 YKr'den 57,5 YKr'ye düştüğünü belirterek, devletin üreticiyi ezdirmeyecek bir politika izlemesi gerektiğini söyledi.

Avrupa Birliği ülkelerinde, üreticilerin çıkarlarına uygun hayvancılık modeli izlendiğini belirten Simav, bu ülkelerde her yıl üretilen sütün eşik fiyatının belirlendiğini, bu fiyatın altında süt satışına izin vermediğini anlattı. Bu şekilde üreticinin gelir düzeyinin garanti altına alındığını vurgulayan Simav, şöyle konuştu:

“Türkiye'de (gelişmiş ülkeler içindeyiz) denebilmesi için çiftçilerin koruma altına alınması gerekir. Antalya bölgesi olarak aylık 2 milyon 129 bin 305 litre süt üretiyoruz. Devletimiz süt satışında bir eşik bir fiyat belirler, bu fiyatın altında satışa müdahale ederse 7 bin 877 üreticimiz koruma altına alınarak ürettiği süt ve süt ürünleri değer kazanacaktır.”

Hüseyin Simav, süt üreticilerinin süt fiyatlarındaki gerilemeden dolayı zor günler yaşadığını vurgulayarak, bazı üreticilerin büyük baş hayvanlarını elden çıkarmak zorunda kaldığına da dikkati çekti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious