Süt tozu ithalatının durdurulması olmaz!

Süt tozu ithalatının durdurulması olmaz!.14438
  • Giriş : 18.12.2008 / 21:59:00

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, geçici olarak süt tozu ithalatının durdurulması önerisinin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı, Türkiye Ziraat Odaları Birliği Başkanı Şemsi Bayraktar'ın süt üreticisinin krizden etkilenmesinin engellenmesi için geçici olarak süt tozu ithalatının durdurulması önerisinin hayata geçirilmesinin mümkün olmadığını bildirdi.

Tarım ve Köyişleri Bakanlığı'ndan yapılan yazılı açıklamada, söz konusu önerinin Türkiye'nin üye olduğu Dünya Ticaret Örgütü kurallarına aykırı olduğu anımsatılarak, “Bu ürünlerin hepsi ülkemiz için belirlenmiş olan standartlar çerçevesinde kontrol ve analiz edilmekte olup, uygun olanların ithaline izin verilmektedir” denildi. Açıklama şu ifadelere yer verildi:

“Ülkemize sadece Dış Ticaret Müsteşarlığı tarafından verilen Dahilde İşletme Rejimi kapsamında süt tozu ithal edilebilmekte, ithal edilen süt tozları işlenerek ihraç edilmektedir.

Ülkemiz yıllık süt üretimi yaklaşık 12 milyon ton olup, 2008 yılı toplam süt tozu ithalatı ise 15 bin ton civarındadır. 15 bin ton süt tozunun yaklaşık 150 bin ton süte tekabül ettiği, süt tozunun ihraç kayıtlı ithal edildiği göz önünde bulundurulduğunda 'süt fiyatlarının düşmesinde yurt dışından ucuz fiyata elde edilen süt tozunun etkili olduğu' yönündeki ifadeler gerçekçi görünmemektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*