Süt üretimi 12 milyon ton oldu

Süt üretimi 12 milyon ton oldu.11211
  • Giriş : 04.05.2008 / 23:55:00

Tarım ve Köyişleri Bakanı Mehdi Eker, meracılık desteği ile süt üretiminin son beş yılda 8.4 milyon tondan 12 milyon tona ulaştığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eker, çeşitli açılış ve incelemelerde bulunmak üzere geldiği Aydın'da Devlet Bakanı Mustafa Said Yazıcıoğlu ile Söke ilçesinin Özbaşı köyündeki mera açılışına katıldı.

Köylüler tarafından davul-zurna ile karşılanan Eker, törende yaptığı konuşmada, 2007 yılında 68 bin dekar alanın mera olarak ıslah edildiğini belirterek, 2008 yılında yapılan ıslah çalışmaları ile Türkiye'deki mera alanının 540 bin dekara ulaştığını bildirdi.

Dünyanın her yerinde hayvancılığın tarımın önemli bir bölümünü oluşturduğunu ifade eden Eker, Türkiyede ise son dönemlerde yapılan mera ıslah çalışmaları ile hayvancılıktan elde edilen geliri artırmayı hedeflediklerini belirtti.

Bakanlık olarak mera çalışmalarına ağırlık verdiklerini vurgulayan Bakan Eker, ''Hayvan sayısında çok fazla artış olmamasına karşın meracılık desteği ile süt üretimi son beş yılda 8.4 milyon tondan 12 milyon tona ulaştı'' diye konuştu.

Aydın Valisi Mustafa Malay da dededen kalma tarım ve hayvancılığın artık terk edilmesi gerektiğini kaydederek, ''Tarım İl Müdürlüğümüzün teknik hizmetlerinden çiftçimiz mutlaka yararlanmalı. Bilinçli tarım ile çiftçimizin üretimde daha da artışa geçeceği bir gerçek'' dedi.

Konuşmaların ardından Bakan Eker ve Devlet Bakanı Yazıcıoğlu tarafından meranın açılışı gerçekleştirildi.

Bakan Eker daha sonra toprak reformunun yapıldığı Didim'in Akyeniköy beldesine geçerek, Akyeniköy Belediye Başkanı Yılmaz Öz ile görüştü.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious