Süt ürünlerini alırken dikkat!

  • Giriş : 08.08.2006 / 00:00:00

Gaziantep Tarım İl Müdürü İbrahim Yılmaz, merdiven altında ürettikleri ürünleri köy yoğurdu diye satan kişilere fırsat vermeyeceklerini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Açıktan yoğurt ve peynir satışını bitirmeye kararlı olduklarını belirten Yılmaz, yetki kargaşası olmaması için denetimlerini Şehitkamil ve Şahinbey belediyeleriyle ortak gerçekleştirdiklerini söyledi.

Amaçlarının halkın, sağlıklı, kaliteli ve güvenilir gıda tüketmesini sağlamak olduğunu ifade eden Yılmaz, bilmediği için yanlış yapanların yanında sistemin açıklarından faydalanarak kendisine rant oluşturan kişilerin olduğunu aktardı.

Mücadelelerini ikinci gruptakilere karşı yürüttüklerini kaydeden Yılmaz, şöyle konuştu: "Sağlıksız gıda üretmenin, portör muayenesini yaptırmadan kişi çalıştırmanın mazereti olamaz. Denetimlerimizi süt ürünleri ağırlıklı sürdürüyoruz. Açıktan yoğurt va Antep peyniri satışlarını denetliyoruz. Biz istiyoruz ki, Gaziantep peyniri artık bu şekilde telislerde, naylon torbalarda satılmasın. Marka olsun. En azından paketleme noktasında üretim izni almış bir tesisimiz olsa, bunu sağlıklı koşullarda işler. Bu konuda öncü olmamasının sıkıntısını yaşıyoruz. Hiç olmazsa, firmalarımızdan bir tanesinin, üretim izni alarak sağlıklı Antep peyniri üretmesini bekliyoruz."

Kırmızı biberde kanser yapan aflatoksin maddesini bitirmek için 3 yıl önce bir çalışma başlattıklarına dikkat çeken Yılmaz, gelinen noktada aflatoksine neden olan toprakta kurutmanın ortadan kalktığını, ildeki 14 işletmenin 1 trilyon liralık yatırımla modern kurutma tesisi kurduğunu açıkladı.

Şu an Gaziantep'te aflatoksinli biber üretiminin sona erdiğini aktaran Yılmaz, sağlıklı süt ürünleri üretilmesinde de kararlı davranacaklarını kaydetti.

Vatandaşlara, başta yoğurt ve peynir olmak üzere merdiven altında üretilen süt ürünlerini tüketmemeleri konusunda uyarıda bulunan Yılmaz sözlerini şöyle sürdürdü: "Bazıları köylerden topladıkları sütü, hiçbir işlemeye tabi tutmadan yoğurt yapıyor. Bu sütler, hijyenik koşullar sağlanmadan vatandaşa yoğurt olarak satılıyor. Satılla yoğurt satanlara karşı yoğun bir mücadele başlattık ve bunu devam ettireceğiz. Tüketicimizden üretim izni olmayan yoğurtları satın almamalarını istiyoruz. Bu ürünler brusella gibi birçok hastalık mikrobunu da taşıyor. Tüketicimizin bilinçli olması gerekiyor. Üretim izni olan, tek kullanımlık kaplarda satılan gıdaları tüketmeleri kendi sağlıkları açısından önem arz ediyor."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious