Süt vücut direncini artırıyor

Süt vücut direncini artırıyor.9025
  • Giriş : 29.05.2007 / 16:10:00
  • Güncelleme : 29.05.2007 / 16:22:56

Süt vücudun hastalıklara karşı daha dirençli olmasını sağlıyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hacettepe Üniversitesi'nde görev yapan Prof. Dr. Tanju Besler, hastalıklara karşı daha dirençli olmak için her yaşta mutlaka süt tüketilmesi gerektiğini açıkladı.

Milli Eğitim Bakanlığı Çıraklık ve Yaygın Eğitim Genel Müdürlüğü ile Tetra Pak Türkiye işbirliğiyle Mersin Kültür Merkezi'nde düzenlenen 'Sağlıklı Süte Çağrı' seminerinde konuşan Besler, dünyada çocuk ölümlerinin büyük çoğunluğunun yetersiz ve dengesiz beslenmeden kaynaklandığını belirtti.

Besler, besin değeri yüksek olan sütün yaşamın her döneminde vazgeçilmez olması gerektiğini anlattı:

"Doğumdan itibaren yaşamın her evresinde süt içilmesi gerekiyor. Bir bardak sağlıklı sütle kalsiyum ve fosfor gibi mineral ihtiyacının yarısı karşılanıyor.

Kemik sağlığı, diş sağlı ve vücudun enerji mekanizmasında kalsiyuma ihtiyaç vardır. İnsan vücudunun hastalıklara karşı daha dirençli olması için her yaşta mutlaka süt tüketilmesi gerekiyor."

Tetra Pak Türkiye Kurumsal iletişim Müdürü Yasemin Ayginin de açıkta satılan sütün düşük olan vitamin değerinin, kaynatıldıktan sonra önemli oranda kaybolduğunu söyledi.

Ayginin, uluslararası standartlarda, 1 mililitre sütte kabul edilebilir bakteri miktarının 5 bin iken, HÜ tarafından açık süt örneklerinde yapılan incelemede bu sayının 100 bine kadar yükseldiğinin belirlendiğini söyledi:

"Yapılan saha araştırmasında, Ankara'nın 39 semtinden elde edilen 150 sokak, 109 UHT ve 41 pastörize süt örneği üzerinde yapılan laboratuvar analizlerine göre, UHT uzun ömürlü sütün insan sağlığı açısından tüm standartlara uygun özellikler taşıdığı açıkça ortaya çıktı."

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious