Sütçü İmam'da yaşanan 'Put' gerilimi

Sütçü İmam'da yaşanan 'Put' gerilimi.9023
  • Giriş : 23.01.2009 / 03:40:00
  • Güncelleme : 22.01.2009 / 23:46:22

Öğretim görevlisi derste Atatürk fotoğraflarına 'put' dedi, rektörlük suç duyurusunda bulundu...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi Rektörlüğü, derslerde Atatürk'ün fotoğraflarına 'put' dediği iddia edilen Prof. Dr. Ahmet Eyicil hakkında Cumhuriyet Savcılığına suç duyurusunda bulundu.

Kahramanmaraş Sütçü imam Üniversitesi (KSÜ) Rektörü Prof. Dr. Nafi Baytorun, derste Atatürk fotoğraflarına 'put' dediği iddia edilen Prof. Dr. Ahmet Eyicil hakkında "Atatürk'ün manevi şahsiyetine tahkir" suçlamasıyla Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu.

KSÜ Rektörü Baytorun, önceki akşam konuk olduğu Kahramanmaraş'ta yayın yapan yerel bir televizyonda öğrencilerin üniversiteyle ilgili sorularını cevaplandırdı. Programa katılan Fen-Edebiyat Fakültesi öğrencilerden Arif Ekerdikler, Rektör Nafi Baytorun'a, "Tarihte bölüm hocası. Üstelik geçmiş yıllarda Atatürk Bölüm Başkanlığı yapmış bir hoca. Bu hocanın kim olduğunu çok iyi biliyorsunuz. Sınıfa girip ders esnasında bazı fotoğraflara 'Bu puttur. Bunların kaldırılması gerekir' diyorsa, bu kişisel özgürlük sınırlarını aşıyor mu, aşmıyor mu?" şeklinde bir soru yöneltti.

Bu soru üzerine Rektör Baytorun, "Türkiye Cumhuriyeti'nin kurucusu Atatürk'e bu ismi kullanıyorsa ben buradan söz veriyorum, bu konunun takipçisi olacağım" dedi. Baytorun ayrıca, soru yönelten öğrenciye, öğretim görevlisinin Atatürk'ü mü kastettiğini sordu. Öğrencinin "Açıkça söylüyorum, Atatürk'e 'put' diyor" demesi üzerine Baytorun, "Bu öğretim görevlisi sınıfa girip bu şekilde ifade kullanıyorsa ve ben de buna cevap veriyorsam bu makamda kalmamalıyım. Bizim bu konuda düşüncelerimiz açıktır. Atatürk ilke ve düşüncelerinden ödün vermeyiz. Ama ben bunu burada ihbar kabul ediyorum. Yarın idari soruşturma açmanın yanı sıra savcılığa da suç duyurusunda bulunacağız" diye konuştu.

SUÇ DUYURUSUNDA BULUNDU

KSÜ Rektörü Nafi Baytorun, Kahramanmaraş Cumhuriyet Başsavcılığı'na rektörlük adına "Atatürk'ün manevi şahsiyetine tahkir" suçundan kamu davası açılması istemiyle suç duyurusunda bulunduğunu söyledi. Baytorun ayrıca, Fen Edebiyat Fakültesi Dekanlığı'nın da konuyla ilgili idari soruşturma başlattığını açıkladı.

"KOMPLO KURULDU"

Prof. Dr. Ahmet Eyicil ise, "Bu işin altı astarı yok. Eğer bir suçlama varsa ispatı gerekir. Suç duyurusuyla ilgili bana herhangi bir bilgi gelmedi. Sadece Sayın Rektör beni aradı 'Öğrenci sizin isminizi söyledi' dedi. Ben de cevap vermedim, çünkü hassas bir konu. Eğer endişeleri varsa tabii ki suç duyurusunda bulunabilirler. Benim 3 kitabım, binlerce makalem var. Bir şeyler arayacaklarsa buralarda arasınlar" dedi. Olayı komplo olarak değerlendirdiğini söyleyen Eyicil, "Ama sonunda mahcup olacaklarını da biliyorum. Ayrıca ismi geçen öğrencinin derslerine girmem. Kendisi coğrafya bölümünde ve ben tarih bölümünde derslere giriyorum. Ben kendisini tanımam, kendisi beni tanımaz. Ayrıca öğrenciyle ilgili soruşturma yapılmasını istedim" diye konuştu.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*