Suudi Arabistan'da bir Türk vatandaşı daha tutuklandı

Suudi Arabistan'da bir Türk vatandaşı daha tutuklandı.15797
  • Giriş : 23.05.2008 / 12:40:00
  • Güncelleme : 23.05.2008 / 12:41:22

Suudi Arabistan'da bir Türk berber 'peygambere küfretmek' suçlamasıyla tutuklandı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Hatay'dan 11 yıl önce gittiği Suudi Arabistan'da Sabri Boğday'ın tutuklanıp idam cezası istenmesinin ardından İskenderunlu berber Ersin Taze'nin de tutuklandığı öğrenildi.

Konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı ve Suudi Arabistan'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin yakından ilgilendiği belirtildi.

20 GÜN ÖNCE TUTUKLANDI

Ersin Taze'nin annesi Şerife Taze (57), yaptığı açıklamada, oğlunun “Peygambere küfür ettiği” gerekçesiyle yaklaşık 20 gün önce tutuklandığını, olaydan 10 gün sonra haberdar olduklarını anlattı.

Anne Taze, Suudi Arabistan'ın Riyad kentinde berberlik yapan oğlunu 4 yıldır görmediğini söyledi. Şerife Taze, şunları kaydetti:

“Biz yoksul bir aileyiz. 6 erkek, 3 kız çocuğum var. Bunlardan birisi öldü. Çocuklarımın çoğunda ortopedik özür var. En küçük çocuğum Ersin de yürürken zorlanıyor. Benim özürlü oğlumun bir Suudi vatandaşının şikayeti üzerine cezaevine atıldığını, kötü şartlar altında olduğunu öğrenince, yıkıldım. Oğlumun gönderdiği paralarla geçimimizi sağlıyoruz. Bir kızım da hizmetçilik yapıyor. Buradan Suudi Arabistan Kralı'na sesleniyorum. Oğlum belki hata yaptı, bilemiyorum. Ama o özürlü bir genç. Onu bize bağışlasın, affetsin.”GÜL VE ERDOĞAN'DAN RİCA

Genç berberin ablaları Nazmiye ve Nurcan Taze da Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ile Başbakan Recep Tayip Erdoğan'ın bu konuda kendilerine yardımcı olmalarını dilediklerini belirttiler.

Ablaları, Ersin'in şu ana kadar mahkemeye çıkarılmadığını öğrendiklerini ifade ettiler.

BOĞDAY İÇİN KRALI ARAMIŞLARDI

Suudi Arabistan'da berberlik yapan ve iş yeri komşusu ile kavga ettiğinde “Allah'a küfür ettiği” iddiasıyla yaklaşık 13 aydır tutuklu bulunan Sabri Boğday'a Bidayet Mahkemesi tarafından ölüm cezası verildiği, temyiz aşamasının devam ettiği belirtilmişti.

Cumhurbaşkanı Abdullah Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın Boğday ile ilgili olarak Suudi Arabistan Kralı Abdullah bin Abdulaziz Al Suud ile telefon görüşmesi yaptığı bildirilmişti.

Bu arada, konuyla ilgili olarak Dışişleri Bakanlığı ve Suudi Arabistan'daki Türkiye Büyükelçiliği'nin yakından ilgilendiği belirtildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious