Suudi Arabistan'da yeni açılımlar

Suudi Arabistan'da yeni açılımlar.13912
  • Giriş : 27.02.2009 / 08:36:00

Suudi Arabistan Kral Abdullah bu kez de ilk kez siyahi bir imamı Kabe İmamlığı'na atadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Suudi Arabistan'da ülke yönetiminde önemli değişikliklere imza atan Kral Abdullah, ilk kez siyah tenli bir alimi Kâbe İmamlığı'na atadı. İmam Adil el Kelbani, Kral Abdullah'ı bu güçlü kararından dolayı tebrik etti. El Arabiya'nın haberini veren Timeturk'e göre, Mekke'nin yeni imamı el Kelbani, Kâbe imamı olarak tayininin siyah tenli insanlar için bir müjde olduğunu söyledi. El Kelbani, Suudi Arabistanlı alimlere hayat ve vatan sevgisini şirk ve putperestlikle eş değer tutan açıklamalardan uzak durmaları çağrısında bulundu.

El Kelbani, "hayata ve vatana dair bir sevgisi bulunmayan insanlar bir şey yapamazlar" dedi. Mekke imamlığına siyahi birinin tayin edilmesinin önemli bir adım olduğunu söyleyen el Kelbani, modern çağda Kabe imamı olarak atanan ilk siyahi olduğunu belirtti. El Kelbani, kendisi ile Barack Obama arasında bir karşılaştırma yapılmasına karşı olmadığını bildirdi.

YENİ AÇILIMLAR

Suudi Arabistan'da son zamanlarda dikkat çeken yeni açılımlar arasında kabineye bir kadın bakan yardımcısının atanması, Emr-i bil Maruf heyetine Şii üyelerin alınması, Ulusal Meclis'e aralarında Şii'lerin de bulunduğu Suudi ailesi dışından atamalar yapalaması, Hanbeliler haricinde Hanefi, Şafii ve Maliki mezhebi üyelerinin de yargıya atanması da yer alıyor.

Suudi Arabistan parlamentosuna ilk kadın bakan yardımcısını atayarak, tarihi bir reforma imza atan Kral Abdullah bu kez de Mekke'nin yönetiminde değişikliğe gitti.

ABD'ye göre Ortadoğu'nun öncüsü Suudi Arabistan

Türkiye'nin önümüzdeki yıllarda Ortadoğu'da lider ülke olacağı iddiaları son dönemde sürekli gündeme taşınırken, ABD istihbarat raporu, Ortadoğu'nun yeni lider ülkesini açıkladı. Ulusal Amerikan İstihbarat Konseyi'nin raporunda, Mısır'ın Arap ülkeleri arasındaki üstün statüsünü kaybetmekte, Orta Doğu bölgesinde liderlik rolünün, pek istekli olmasa da Suudi Arabistan'a geçmekte olduğu belirtildi. Ancak uzmanlar, Suud dış politikasının son yıllardaki etkisizliğine ve Filistinli tarafları uzlaştırmada başarısız olduğuna dikkat çekiyor.

YENİ ŞAFAK

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*