"Suudi Arabistan'da Ziraat Bankası şubesi açılacak"

  • Giriş : 31.03.2008 / 06:18:00
  • Güncelleme : 31.03.2008 / 00:16:41

Toptan, "Ziraat Bankası şubesi birkaç güne kadar Suudi Arabistan'da açılıyor" müjdesini verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

TBMM Başkanı Köksal Toptan, Suudi Arabistan Kralı Abdullah Bin Abdülaziz El Suud ile yaptığı görüşmenin ardından bu ülkede faaliyet gösteren Türk yatırımcılara, "Ziraat Bankası şubesi birkaç güne kadar Suudi Arabistan'da açılıyor" müjdesini verdi.

Toptan, görüşmeden sonra gazetecilerin sorularını yanıtlarken, programda olmamasına rağmen Kral ile görüştüğünü, görüşmenin çok yararlı olduğunu ifade etti. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında tarihi ve kültürel dokusu olan olumlu ilişkiler bulunduğunu kaydeden Toptan, şunları söyledi:

"Dış ticaret hacmimizin 4 milyar dolara varması, buradaki müteahhitlik hizmetlerinin 3,5 milyar doları aşmış olması yeterli değildir. Burada bizim için önemli olan, yatırımcılarımız için çok önemli olan bir sorunun çözüleceği müjdesini verebilirim. Burada iş adamlarımız teminat mektubu almakta zorluklarla karşılaşıyordu. O nedenle Ziraat Bankası'nın Cidde'de bir şube açması öteden beri bizim talebimizdi. Türkiye olarak bunun birkaç gün içinde gerçekleşeceğini öğrendik. Bu bizim için ve yatırımcılar için çok önemli bir konu."

Toptan, görüşmede bölgesel ve uluslararası konuları da ele aldıklarını belirterek, çeşitli konularda Türkiye ile Suudi Arabistan arasındaki görüş birliğinin teyit edildiğini söyledi.

Türkiye'nin Irak ve Filistin konusundaki görüşlerinin büyük oranda Suudi Arabistan ile örtüştüğünü kaydeden Toptan, "Bunu bir kere daha teyit etmekten memnun olduk. Irak'ın siyasi, idari ve toprak bütünlüğünün korunması, Filistin sorununun barışçıl yolla çözülmesi konusunda Türkiye'nin tezlerini bir kez daha sayın Kral ile paylaşma ve teyit etme imkanı bulduk" diye konuştu.

Toptan, bu nedenlerle görüşmesinin olumlu ve yeterli olduğunu belirterek, bunun Türkiye-Suudi Arabistan ilişkilerine olumlu katkı yapacağını söyledi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious