Suudi Arabistan'daki son Osmanlı izleri de siliniyor

Suudi Arabistan'daki son Osmanlı izleri de siliniyor.29306
  • Giriş : 13.01.2008 / 14:24:00
  • Güncelleme : 13.01.2008 / 14:33:06

Suudi Arabistan yönetimi, Osmanlı eseri 3 camiyi yıkıp yer aldıkları arazilere otel yapılmasına karar verdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Medine'de yıllarca ilgi görmediği için bakımsız kalan son Osmanlı eseri üç cami, Suudi yönetimi tarafından yıkılıyor. Bin Ladin Grup tarafından yerlerine otel dikilecek olan Hz. Ali, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir camileri, bir dahaki hac döneminde olmayacak. II. Abdülhamid tarafından bir asır önce çektirilen fotoğraflarda yerleri gösterilen camilerin, belki de son kareleri bunlar olacak. Medine'de bulunan ve asırlardır ayakta kalmayı başaran Hz. Ali, Hz. Ömer ve Hz. Ebu Bekir camileri,yıllar içinde kaderine terk edildi.

Bin Ladin Grup'a verildi
Kapılarına kilit vurulan, içeriden duvar örülerek kapatılan, bakımsız bırakılan tarihi camilerin yıkılması beklendi. Ancak tarihi yapılar bu şekilde yıkılmayınca, Suudi hükümeti bu üç caminin bulunduğu araziyi otel yapmak üzere Bin Ladin Grup'a verdi. Bin Ladin Grup, inşaat şantiyesini üç caminin ortasına kurdu. Hac dönemi bittikten sonra yıkımına başlanılacağı belirtilen tarihi yapılar için Diyanet yetkilileri Türk Büyükelçiliği'nin devreye girmesini istiyor.

Yetkililer, eskiden namaz kılınabilen camilerin Medine'de ayakta kalmayı başaran Osmanlı dönemine ait son yapılar olduğuna dikkat çekiyor. Yetkililer, Suudi yönetiminin Osmanlı'nın izini silmek için camileri yıkacağını savunuyor.

Türkler bahçesine alınmıyor
Mescid-i Nebevi'ye 450 metre uzaklıkta olan ve otopark olarak kullanılan Hz. Ömer Camii'nin duvarlarında her dilden yazılar bulunuyor. Pencereleri tahtalar ile örtülen caminin iç tarafına da duvar örülerek tamamen ibadete kapatıldığı görülüyor. Minaresi hala ayakta kalmayı başaran caminin duvarları bakımsızlıktan çökme noktasına gelmiş.

Mescid-i Nebevi'ye 290 metre uzaklıktaki Hz. Ali Camii'nin de etrafı demir perdelerle kapalı. Duvarının biri çökmek üzere olan camiye özellikle İranlı hacıların ilgisi yoğun. Suudi yönetimi İranlı hacıları caminin etrafına yaklaştırmıyor.

Osmanlı Sultanı II. Mahmut tarafından yenilenen ve halen kapısında II. Mahmut'un tuğrası bulunan Hz. Ebu Bekir Camii de ibadete kapalı tutuluyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious