Suudi Arabistan'dan İran'a eleştiri

  • Giriş : 05.03.2007 / 00:00:00

Suudi Arabistan, nükleer programlarıyla ilgili olarak Körfez ülkelerini savunurken, bu konuda bölgeye yük oluşturduğu gerekçesiyle İran'ı eleştirdi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Riyad'da yapılan Körfez İşbirliği Konseyi'nin (KİK) dışişleri bakanları toplantısında konuşan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanı Prens Suud El Faysal, bölgedeki nükleer krizin herkesi etkileyen yeni bir yük yarattığını söyledi. El Faysal, ayrıca bölgedeki ülkelerin barışçı amaçlı nükleer enerji haklarını koruyacak diplomatik çözümlerin benimsenmesi gerektiğini kaydetti.

Konuşmasında bölgede nükleer silaha sahip tek güç olan İsrail'i de eleştiren El Faysal, ''Uluslararası Atom Enerjisi Kurumu'nun tum önlem ve kuralları, İsrail de dahil olmak üzere, kimseyi dışlamadan bölgedeki tüm ülkelere uygulanmalı'' dedi.

KİK dışişleri bakanları toplantısında, İran ile bir nükleer yarış korkusuna neden olan ortak sivil nükleer program ele alındı. Bakanlar, nükleer enerji konusunda, aralık ayında bir zirve yapılması konusunda anlaştılar.

Körfez İşbirliği Konseyi'ne Suudi Arabistan'ın dışında Kuveyt, Birleşik Arap Emirlikleri, Katar, Bahreyn ve Umman üye bulunuyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious