Suudi Arabistan'dan kilise için izin istedi

Suudi Arabistan'dan kilise için izin istedi.13832
  • Giriş : 23.12.2008 / 23:38:00

Avrupa Parlamentosu (AP) Başkanı Hans-Gert Pöttering, Arap ülkelerine ''inanç özgürlüğü'' çağrısında bulundu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan'ı ziyaret eden Pöttering, Arap liderlerini ülkelerinde kilise inşa edilmesine izin vermeye çağırdı.

İki bölge arasındaki işbirliği arayışları dolayısıyla Körfez ülkelerini ziyaret eden Pöttering, Avrupa'daki camileri örnek göstererek, Arap ülkelerinde kilise inşa edilmesine izin verilmesini istedi ve Arap hükümetlerin diğer dinlere karşı daha hoş görülü olması gerektiğini düşündüğünü söyledi. Pöttering, ''İslam kültürünü çok daha iyi anlamamız hayati. Arap dünyasında da Hristiyanlara karşı daha fazla hoşgörü istiyoruz. Bu karşılıklı'' dedi.

AB ile Körfez İşbirliği Konseyi (KİK) arasındaki ilişkileri ele almak üzere Umman, Bahreyn ve Birleşik Arap Emirlikleri'nin ardından Suudi Arabistan'a gelen AP Başkanı, Arap ve Müslüman muhataplarıyla inanç özgürlüğü meselesini ele aldığını da açıkladı.

Yarın Hristiyanların Noel'i kutlayacağını ancak kendisinin Suudi Arabistan'da kilise olmadığı için bir Katolik ayinine katılamayacağını ifade eden Pöttering, Suudi Arabistanlı yetkililerin kendisine ''Vatikan'da cami inşa edilemeyeceğini'' hatırlattığında, kendisinin bir çok Avrupa kentinde cami yapılmasına izin verildiğini söylediğini belirtti. Pöttering, ''İslam dünyası için kutsal Mekke ve Medine'de kilise inşa edilmemesini elbette anlıyorum, ama bütün ülkede değil'' ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*