Suudi Arabistan'ın gözünde harekat

Suudi Arabistan'ın gözünde harekat.17112
  • Giriş : 27.02.2008 / 11:24:00

Türkiye'nin Riyad Büyükelçisi Naci Koru, Ankara'nın terörle mücadelesine bugüne kadar destek olan Suudi Arabistan'ın kara harekâtına olumsuz tepki göstermediğini söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Türkiye, Irak'ın kuzeyindeki PKK terör örgütüne yönelik kara operasyonunun haklılığını anlatmak için yurt dışındaki temsilciler aracılığıyla diplomatik atak başlattı. Riyad Büyükelçiliği de Türkiye aleyhine olumsuz bir hava oluşma ihtimaline karşı hem Suudi yetkililerin, hem de medyanın doğru bilgilendirilmesine özen gösteriyor.

Konu ile ilgili olarak CİHAN muhabirine makamında bilgi veren T.C Riyad Büyükelçisi Naci Koru, başta dışişleri bakanlığı olmak üzere Suudi yetkililere Türkiye'nin tezlerini açık bir şekilde anlattıklarını vurguladı. Büyükelçi Koru, "Suudi Arabistan Türkiye'nin terörle mücadelesine bugüne kadar destek olmuştur. Kara harekâtı sırasında Suudi Arabistan'dan herhangi bir olumsuz yorum almadık, duymadık. Bundan da büyük bir mutluluk duyuyoruz" ifadelerini kullandı.

PKK terör örgütüne karşı başlatılan operasyonun haklı olduğuna dikkat çeken Koru, "Bunun haklılığı da sadece Ortadoğu ülkeleri tarafından değil, dünyada ki diğer ülkeler tarafından tartışılmaz bir şekilde kabul edilmektedir." dedi. Türkiye'nin operasyon tamamlanınca bölgeden çekileceğini hatırlatan Riyad Büyükelçisi, "Dolayısıyla bu mesajın dost ve komşu ülkeler tarafından çok açık bir şekilde alındığını görmekten mutluluk duyuyorum." diye konuştu.

BÜYÜKELÇİLİK MEDYANIN DOĞRU BİLGİ ALMASINA DA ÖZEN GÖSTERİYOR

Suudi gazetecilerin zaman zaman Büyükelçiliği telefonla arayarak veya bizzat kendileri gelerek konu ile alakalı açıklamalar aldıklarını söyleyen Koru; "bugün bir gazete ile bu konuyla alakalı bir görüşme yaptım. Tutumumuzu ve son gelişmeleri ayrıntılı bir şekilde anlattım." dedi.

Bu çerçevede Suudi Arabistan'da yayınlanan Arapça ve İngilizce yayın yapan gazeteleri Kuzey Irak'ta devam eden harekât, PKK terör örgütüne karşı sürdürülen mücadele ile ilgili ayrıntılı bilgi gönderdiklerini söyleyen Koru, "Bu tezimizi çok açık bir şekilde onlara anlattık. Nitekim iki gün önce Suudi Arabistan Arap News gazetesinde Türkiye'nin kara harekâtına çokta olumlu yaklaşmayan bir başmakale yayınlandı. Bu başmakalenin yayınlanmasından sonra tezlerimizi gayet düzgün bir şekilde anlatan bir açıklama metni gönderdik. Gazete bu açıklama metnini olduğu gibi yayınladı."

T.C Riyad Büyükelçisi Naci Koru, gelişmeler doğrultusunda konuyla ilgili bir basın toplantısı da düzenleyebileceklerini kaydetti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious