Suudi kadınların spor mücadelesi

Suudi kadınların spor mücadelesi.10389
  • Giriş : 20.04.2008 / 21:05:00

Suudi Arabistan'da bir kadın basketbol takımı, gelenekler ve dini inançların sınırlarını zorluyor. Bu ülkede kadınların spor yapması uygun bulunmuyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Bu ülkede İslamın yorumu, kadınların kamuya açık alanlarda akrabası olmayan erkeklerle birarada bulunmalarını engelliyor.

Kadınlar ve kız çocuklarının devlet okullarında spor faaliyetlerine katılmaları da yasak. Çünkü bunun İslama aykırı olduğu düşünülüyor.

Hatta yakınlarda bir grup dinadamı kadınların Suudi Arabistan'daki spor kulüplerinden yararlanmasının da yasaklanması yolunda bir fetva yayımladılar.

Okullarda takımlar kuruluyor

Buna rağmen Suudi Arabistan'daki bazı kadın Basketbol takımları fazla göze çarpmamak koşuluyla özel okullar ve kolejler bünyesinde izinli olarak çalışmalarını sürdürebiliyorlar.

Son bir iki yılda 15 kadar kadın takımı arasında turnuvalar düzenleniyor.
Bunlarda sıklıkla en üst sıralarda yer alan Cidde United, benzerlerine göre çok daha 'görünür' bir takım.

Ülkenin en büyük ikinci kentinde, özel bir spor kulübünün takımı olan Cidde United'ın kurucusu Lina Maena, "idman yapabiliyorsunuz, ama bir federasyonun üyesi olmadığınızdan, özellikle antrenör, koç, hakem, tesis ve mali destek bulmak çok zor oluyor" diyor.

Uluslararası karşılaşmalara, turnuvalara katılmanın da çok güç olduğunu ekliyor.

Dolayısıyla Cidde United'ın talepleri de ortaya çıkmış oluyor. Bütün güçlüklere karşın, Cidde United, kendisine güveniyor.

Gururla, yakınlarda Birleşik Arap Emirlikleri'nden uluslararası deneyimi olan güçlü bir okul takımıyla yaptıkları karşılaşmayı çok az bir farkla kaybettiklerini anlatıyorlar.
Cidde United bünyesinde çeşitli yaş gruplarından kadın ve kız takımları bulunuyor.

Line Maena, "Biz dünyada kadınların ulusal düzeyde spor faaliyeti yapamadığı tek ülkeyiz." diyor.
Orta Doğu'da, Suudi Arabistan dışında, İran dahil bütün ülkelerde kadınların sporcu olmasının kabul gördüğüne dikkat çekiyor.

Ama Suudi kadın basketçiler olarak bu durumun değişmesinden umutlu olduklarını belirtiyor.

BBC TURKİSH

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious