Suudi yönetimi Mekke'de Osmanlı izlerini yok ediyor

Suudi yönetimi Mekke'de Osmanlı izlerini yok ediyor.9916
  • Giriş : 15.12.2007 / 10:35:00
  • Güncelleme : 15.12.2007 / 11:39:54

Ecyad Kalesi, cumbalı Türk evleri, garlar, köprüler, cami minarelerinin ardından yeni bir yıkım daha.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Suudi Arabistan yönetimi, Ecyad Kalesi, cumbalı Türk evleri, garlar, köprüler, cami minarelerinin ardından 2. Abdülhamit'in kendi parasıyla yaptırdığı binayı da yıktı!

Suudi Arabistan yönetimi, Osmanlı dönemine ait ne varsa yok ediyor. 2. Abdülhamit'in kendi parasıyla 1893'te fakir hacılar için misafirhane olarak yaptırdığı, daha sonra askeri kışlaya çevrilen tarihi bina yerle bir edildi.

Yönetim, 1770'te inşa edilen Ecyad Kalesi, cumbalı Türk evleri, garlar, köprüler, cami minarelerinin ardından yıktığı Osmanlı kışlasını otopark yaptı.

Herkes korkuyor

Ancak yıllarca ayakta kalmayı başaran binanın, geçtiğimiz yıllarda Suudi Arabistan yönetimi tarafından yerle bir edildiği ortaya çıktı. Kışlayı bulmak için bir tercümanla yolan çıkan Milliyet muhabiri Ömer Erbil taksicilerin yüzündeki korkuyu farketti.

İlk iki taksi şoförünün götürmediği Cervel mevkiine üçüncü taksi şoförü ulaştırdı. Kimi bilmediğini söyleyip yanımızdan uzaklaşırken bir kısmı ise oranın otopark olduğunu belirtip oraya gitmenin yasak olduğunu ifade etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious