Suyu az kullan az öde

Suyu az kullan az öde .10221
  • Giriş : 11.10.2007 / 08:35:00

İstanbul’da, tasarrufa teşvik ve yeni kaynak yaratılması için yeni su tarifesi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Barajlarında sadece 50 günlük suyu kalan İstanbul’da, tasarrufa teşvik ve yeni kaynak yaratılması için yeni su tarifesi yapıldı. Suyu çok tüketen, yüksek zamlı fatura ödeyecek

KENTTE yaşayanlar gönüllü olarak yeterli su tasarrufu yapmayınca, dikkatli su kullanımını teşvik için su da yeni ücret politikası belirlendi. Yeni tarifeye göre, suyunu idareli kullanan İstanbullular az, bol kullanlar da yüksek su faturası ödemek zorunda kalacak.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Topbaş, ‘Geçen yıl barajlardaki doluluk oranı yüzde 52 olan İstanbul’da bu yıl rakam yüzde 12’ye indi. Rezervimiz hızla tükeniyor. Su kesintisi yapmayacağımız sözümüzü sürdürüyoruz. Ancak İstanbullular kendilerinden beklediğimiz tasarruf tedbirlerine uymaz ve bir kentli gibi davranmazsa hep birlikte susuz kalacağız’ dedi.

YÜZDE 50 TASARRUF ŞART

KENTİN su sıkıntısını çözmek için bir yandan 20 Ekim’e kadar Melen Çayı’nı İstanbul’a getirmeye çalıştıklarını, öte yandan Bulgaristan sınırındaki Rezve Deresi’nden de su getirmek için hazırlıklarını sürdürdüklerini belirten İBB Başkanı Kadir Topbaş, ‘Ancak bütün bu yatırımlara rağmen İstanbullulardan yine de yüzde 50 az su kullanmalarını istiyorum.’ dedi. Suya yapılan zammın fazla olmadığını, bu zammın acil yatırımlar için zorunlu olduğunu belirten Topbaş, yeterli su bolluğu sağlandığında su fiyatında indirime gidilebileceğini söyledi.

TASARRUF OLURSA İNDİRİM

İBB Meclisi, dünkü birleşiminde İstanbulluların yüzde 65’inin aşmadığı 10 metreküp su kullanımında, bir metreküp su fiyatını 1.71 YTL’den 2 YTL’de yükseltti. Konutlarda 0-30 metreküp arasında daha önce 1.71 YTL olan suyun metreküp fiyatı yeni tarifede 3 ayrı kademeye ayrılarak ücretlendirildi. Topbaş, Melen Suyu’nun 20 Ekim’de İstanbul’a ulaşacağını ama buna rağmen tasarruf gerektiğini söyledi. Başkan Topbaş, ‘Göreve geldiğimizle suda ciddi bir indirim yaptık. Suyumuz bollaşıp, sıkıntımız giderildiği zaman, geçmişte indirdiğimiz gibi fiyatı tekrar indiririz. İstanbul’da su kesmeyeceğimize dair sözümüz var. Bu nedenle yeni kaynak oluşturmalı ve bu kaynakları iyi kullanmalıyız. Bu bir olağan üstü hal. Herkes katkıda bulunmalı’ diye konuştu.

ÜÇ BARAJ KURUDU, İKİSİ KURUMAK ÜZERE Resimde görünen Alibey ile Kazandere ve Papuçdere barajları tamamen kuruyan İstanbul’da, Büyükçekmece ve Elmalı barajları da da bir kaç günlük su kaldı. Kentin sadece 50 günlük suyu kaldı. Barajlardaki ortalama doluluk oranı yüzde 12’ye indi. Istıranca Barajı’nda 0.54 milyon metreküp, Büyükçekmece’deyse 3 milyon 356 milyon metreküp su kaldı. En yüksek su miktarı, Terkos Barajı’nda 42 milyon metreküp.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious