Suyu özelleştiren başkan protesto edildi

Suyu özelleştiren başkan protesto edildi .8085
  • Giriş : 27.02.2008 / 14:12:00

Edirne'de bulunan Su Yaşamdır Platformu şehir içme suyunu özelleştiren belediyeyi protesto etti.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Geçtiğimiz günlerde şehrin içme suyu hizmetini özelleştiren belediye ile sivil toplum kuruluşları karşı karşıya geldi.

Edirne'de faaliyette bulunan 20'inin üzerinde sivil toplum kuruluşuna üye kişiler belediye hizmet binası önünde toplanarak kararı protesto etti. Suyun özelleştirilmesi karşısında harekete geçen kuruluşları, Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'yi ziyaret ederek kararında vazgeçme talebinde bulundu. Yapılan görüşme sonucunda belediye başkanı suyun özelleşmesinin Edirne halkının yararına olacağını belirterek kararını savundu.

İstediği cevabı alamayan STK üyeleri daha sonra şehirde imza kampanyaları yapmaya başladı. Hafta sonunda cumartesi pazarında stand açmaya karar veren üyelerin talebi belediye tarafından reddedildi. Ancak buna rağmen Pazar içerisinde vatandaşlara bildiri dağıtan üyeler belediyenin kararına karşı imza topladı. İmza çalışmaları devam ederken sesini daha güçlü duyurmak isteyen Sivil Toplum Kuruluşları Belediye Hizmet Binası önüne gelerek eylem yaptı. Belediyenin çıkış kapısında pankart açan üyeleri Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi'nin makam odası önünde slogan attı.

Daha sonra bir basın açıklaması yapan grup üyeleri topladıkları imzaları Belediye Başkanı Sedefçi'ye sundu. Grup adına açıklama yapan Dr. Atilla Saraç, Edirne Belediyesi'nin kararından vazgeçerek ihaleyi iptal etmesini istedi. Su hizmetinin kamu eliyle yapılması çağrısında bulunan Saraç, kararın iptali her türlü çabayı göstereceklerini söyledi.

Edirne Belediyesi tarafından yapılan ihale sonucunda şehrin içme suyu işletme hakkı Elektronik Sanayi ve Sağlık Hizmetler A.Ş.-İnşaat Sanayi ve Ticaret AŞ ile Alt Yapı ve Arıtma Yatırımlar Sanayi ve Ticaret A.Ş. Konsorsiyum'una verilmişti. İhale kararını savunan Belediye Başkanı Hamdi Sedefçi, yapılan ihalede şehrin su hizmetinin özelleştiğini belirtmişti. Özelleştirme şartnamesinin Edirne Belediyesi ve Edirne halkının menfaatleri doğrultusunda yapıldığını ifade eden Sedefçi, özelleştirme ile birlikte belediyenin kasasına daha fazla paranın geçtiğini dile getirmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious