'Suyumuzu en iyi şekilde değerlendirelim'

'Suyumuzu en iyi şekilde değerlendirelim'.9056
  • Giriş : 17.06.2007 / 19:20:00

Necmettin Utangaç,''Suyumuzu en iyi şekilde değerlendirelim''dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Aydın Sulama Birliği Başkanı ve aynı zamanda Hacıalıobası köy muhtarı Necmettin Utangaç,''Suyumuzu en iyi şekilde değerlendirelim''dedi.

Utangaç, yaptığı açıklamada, bölgenin suya ihtiyacı olduğunu yaşanan su sıkıntısının tüm çiftçi kesimini sıkıntıya soktuğunu belirtti.

Barajlardaki kendi paylarına Devlet Su İşleri tarafından verilecek suyun ne kadar yeteceğini tahmin edemediklerini belirten Utangaç, şöyle dedi:

''Çiftçilerimize tarımla uğraşan vatandaşlarımıza sürekli söylediğimiz gibi yine uyarıyoruz. Birinci mahsulü almak için uğraş verelim. İkinci mahsulü ekmeden önce düşünelim. Suyumuzu en iyi şekilde değerlendirelim. Biz Sulama Birliği olarak su yetersiz olduğundan ikinci mahsulün ekilmesine karşıyız. Ama çiftçi kendi yöntemiyle ikinci mahsul alabilecek gücü varsa eksin. Biz ona karşı değiliz.''

Suyun tasarruflu kullanımını bilmediklerini anlatan Utangaç, ''Bu alışkanlığı edinemediğimiz için bu yıl suyun az olmasından çiftçilerimiz şikayetçi. Menderes Nehri'nden gelen az suyla çözüm bulmaya çalışıyoruz. Ama bu yeterli değil. Birinci mahsulü sulamakta zorlanıyoruz. Çiftçinin tarlasını sulayacak tam suya cevap veremiyoruz. Mısır ürününde sulama dönemi geldi ama suyumuz buna yeterli değil. Çiftçilerimiz kendi imkanlarıyla çözüm bulmaya çalışıyorlar'' dedi.

Geçen yıla oranla barajlardaki doluluk oranının üçte iki kayıp olduğunu bildiren Utangaç, 67 milyon metreküp suyla sezona gireceklerini suyu hangi aşamaya kadar yeterse oraya kadar değerlendireceklerini belirtti.

Utangaç, sözlerini şöyle sürdürdü:

''Sulama işini sulama birliklerine bırakmalarını istiyoruz. Bize güvenilsin. Çiftçilerimizde kuraklığın ne olduğunu bilincinde. Bu nedenle el birliğiyle herkes üzerine düşen görevi yapsın.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious