T500 kamerasıyla canlı bombalar önlenecek

T500 kamerasıyla canlı bombalar önlenecek.11727
  • Giriş : 09.04.2008 / 08:33:00
  • Güncelleme : 09.04.2008 / 08:37:14

İngiliz ThruVision şirketince geliştirilen ''T5000'' adlı kameranın Türkiye distribütörü Hakan Bölükbaşı, ''Bu kamerayla, güvenliğin üst düzey olması gereken yerlerde canlı bombalara karşı etkili olunacak'' dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Bölükbaşı, "elbisenin içinde gizlenen silah, uyuşturucu ve patlayıcıları 25 metreden gösterebilen" kameranın tanıtımında yaptığı konuşmada, bir hafta önce Türkiye'ye getirilen "T5000" adlı kameranın Emniyet Genel Müdürlüğü'nde yetkililere de tanıtıldığını ve bu sistemle "güvenlik endüstrisinde yeni bir çığırın açılacağını" söyledi.

"Pasif görüntüleme teknolojisi" ile çalışan ve dünya çapında 9 ay önce satışa sunulduğu ifade edilen sistemin, "insan üzerindeki plastik, sıvı ve metal patlayıcıları tespit edebilen tek cihaz olduğunu" anlatan Bölükbaşı, kameranın duvar içerisine gizlenilerek tarama yapabildiğini ve kesinlikle insanlara zarar vermediğini kaydetti.

Bölükbaşı, "Hamilelere ve kalp pili taşıyanlara dahi zarar vermeyecek şekilde üretilen bu kamerayla havalimanları, parlamento binaları, büyük alışveriş merkezleri, oteller, metro gibi güvenliğin üst düzey olması gereken yerlerde canlı bombalara karşı etkili olunacak" diye konuştu.

İnsanlar hareket halindeyken de işlevsel bir görev yapacak olan kameranın, miting alanları, stadyumlar ve konser alanlarında, taşınabilir bir konteyner içerisine yerleştirilmesiyle güvenlik girişi oluşturulabileceğini belirten Bölükbaşı, bu şekilde gizlenmiş tehditlerin etkisiz hale getirilebileceğini bildirdi.

Bölükbaşı, "Bu ürünün bizde olduğunu öğrenen ilgililerden sipariş almaya devam ediyoruz. Kullanımı çok basit olan bu sistem, tüm insanlar ve nesnelerin düşük seviyede elektromanyetik radyasyon yayması temeline göre çalışıyor" dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious