TABA Amerikalılara mektup yağdırdı

  • Giriş : 27.03.2007 / 00:00:00

Türk- Amerikan İşadamları Derneği (TABA-AmCham), Amerikalıları mektup yağmuruna tuttu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Önümüzdeki günlerde Amerikan Temsilciler Meclisi'nde görüşülmesi beklenen sözde Ermeni soykırımını kabul eden yasa tasarısına karşı, yoğun bir şekilde lobi faaliyeti başlatan Dernek, Amerika'da siyasetten iş dünyasına, sivil toplum kuruluşlarından bürokrasiye kadar önde gelen 960 kişiye mektup gönderdi.

TABA-AmCham'ın mektup yazdığı isimler arasında Boeing, General Electric, Citibank gibi dev şirketlerin üst düzey yetkilileri de bulunuyor.

Bu arada, TABA-AmCham'in Genel Başkanı Uğur Terzioğlu, Türk tarafına Devlet Bakanı Ali Babacan'ın başkanlık ettiği Amerikan Türk Konseyi'nin (ATC) yıllık toplantısı için 40 kişilik bir heyetle Washington'da bulunuyor. TABA-AmCham Genel Başkanı Uğur Terzioğlu başkanlığındaki TABA heyeti, Amerikan senatörlerinden Robert Wexler ve Ed Whitfield ile de biraraya gelecek. Ayrıca, Amerikalı çeşitli sektör temsilcileri ile de görüşmeler yapılacağının altını çizen Terzioğlu, bu toplantıların ikili ilişkiler ve ticari işbirliği açısından önemine de değindi.

Uğur Terzioğlu, Ermeni soykırımını kabul eden yasa tasarısının Temsilciler Meclisi'nden geçmesini beklemediklerini vurgulayarak, Amerika'nın önde gelen sivil toplum kuruluşları dahil birçok kesimin, yasa tasarısına karşı olduğunu belirtti. Terzioğlu, söz konusu yasa tasarısını engellemek için bir süredir yürüttükleri lobi faaliyetlerini yoğun bir şekilde sürdüreceklerini söyledi.

Terzioğlu, (ATC) Amerikan Türk Konseyi'nin toplantısının akabinde Amerikan Ticaret Odası'nın Washington D.C.'de yapılacak olan yıllık 'Odalar' toplantısına da katılacak. Bu toplantıda ise Amerikan Ticaret Odaları'nın Avrupa'dan gelen temsilcileri ile biraraya gelecek olan Terzioğlu, onlara da Türk-Amerikan ticari ilişkileri ve TABA-AmCham'in etkinlikleri yönünde bilgiler verecek.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious