Tabela üniversitesi projesinden vazgeçilmeli

  • Giriş : 23.03.2007 / 00:00:00

Alaaddin Dinçer, kurulmasına karar verilen 17 üniversitenin seçim yatırımı olduğunu ileri sürerek, "Önemli olan tabela üniversitesi kurmak değil, mevcut üniversitelerin akademik-bilimsel ölçütleri ile var olabilmesidir" dedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Eğitim- Sen Genel Başkanı Alaaddin Dinçer, '17 yeni üniversite açılması ve OKS yerine Seviye Belirleme Sınavı' yapılmasıyla ilgili bir basın toplantısı düzenledi. "Hiçbir hazırlık yapılmadan, akademik-bilimsel eğitim verecek bir kurumu alış-veriş merkezi açarmış gibi açmak seçim yatırımı, siyasi bir hesap değil de nedir?" diyen Dinçer, şöyle devam etti: "Yeni bir üniversite açmak, üniversitelerin evrensel ölçütlerle belirlenen alt yapı hazırlıklarını tamamlamaktan, ekonomik kaynak, akademik ve idari personel planlamasını gerçekleştirmekten geçmektedir. Bunlar yapılmadan üniversite açılması, liseler düzeyinde öğrenim veren niteliksiz, diplomalı işsizler mezun eden üniversite sayısını arttırmak dışında hiçbir şeye yaramayacaktır."
Dinçer, OKS yerine seviye belirleme sınavlarının konulması önerisini de eleştirdi. Sınav sayısını çoğaltmanın dershaneye bağımlılığı artıracağını ileri süren Dinçer, "Getirilen yeni düzenleme ile öğrencilerin dershaneye ve özel derse başvurmaya yönelmesi 4. ve 5. sınıfa kadar inecektir. Bu uygulama ile birlikte; veli, öğretmen ve öğrenci arasındaki ilişki de bozulacaktır." dedi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious