Tabib Odası'ndan demokrasi ödülü

Tabib Odası'ndan demokrasi ödülü.12349
  • Giriş : 23.05.2009 / 22:35:00

İstanbul Tabip Odası tarafından verilen ''Sevinç Özgüner Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülü'' törenle sahiplerini buldu.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri


Oda'nın konferans salonunda düzenlenen törende konuşan İstanbul Tabip Odası Başkanı Prof. Dr. Özdemir Aktan, öldürülüşünün 29. yılında Sevinç Özgüner'i saygıyla andıklarını belirterek, Özgüner'in, Türkiye'nin demokrasi mücadelesinde bir kilometre taşı olduğunu söyledi.

Özgüner'in, kimse savunmasa bile doğruyu söylemekten geri durmadığını, eşitlik, özgürlük ve adalet için hayatı boyunca mücadele ettiğini dile getiren Aktan, Özgüner'in öldürülmesinin üzerinden geçen yıllara rağmen katillerinin hala bulunamamış olmasından büyük üzüntü duyduklarını belirtti.

Aktan, Özgüner'in çalışkan, bilge ve yardımsever bir kişiliğe sahip olduğunu vurgulayarak, ''Özgüner, barış ve demokrasi gönüllüsüydü. Onun bu özelliği nedeniyle her yıl 'Sevinç Özgüner Barış, Demokrasi ve İnsan Hakları Ödülü' veriyoruz. Bu yıl ödülü, DESA çalışanı Emine Arslan'a ve Engin Çeber'e vermeyi uygun bulduk'' şeklinde konuştu.

Özgüner'in yaşam deneyiminin isteyen herkese çok şey katacak bir hazine gibi olduğunu ifade eden Aktan, kendisinin her zaman olumlu ve sorun çözmeye yönelik tutumunu çevresine de aşıladığını söyledi.

Sevinç Özgüner'i anarken, adına düzenlenen ödülü sahiplerine ulaştırmanın kendileri için bir onur olduğunu dile getiren Aktan, sözlerini şöyle sürdürdü:

''23 Mayıs 1980'de, eşi Vecdi Özgüner ile birlikte evlerine yapılan saldırı sonucu barış ve demokrasi düşmanlarınca kurşun yağmuruna tutularak hayatını kaybeden, eski Türk Tabipler Birliği Merkez Konseyi Üyesi diş hekimi Sevinç Özgüner'i, ölümünün 29. yılında saygıyla anıyoruz. Karanlığın kurşunları Sevinç Özgüner'i unutturamaz.''

Törende daha sonra, Emine Arslan'a ve Metris Cezaevi'nde ''işkence ve kötü muamele'' sonucu hayatını kaybettiği iddia edilen Engin Çeber adına avukatı Taylan Tanay'a ödülleri verildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*