Taç Mahal yardım bekliyor!

Taç Mahal yardım bekliyor!.8463
  • Giriş : 02.03.2009 / 14:32:00

Yapımına 1632 yılında başlanan ve 1654’te tamamlanan Tac Mahal dünyada aşk için dikilmiş en büyük ve en güzel anıtmezar olarak kabul ediliyor ama bugünlerde yardıma ihtiyacı var...

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Anıtın dört yanında Yasin suresi yazılı

Şah Cihan'ın büyük bir aşk ile sevdiği eşi Ercüment Banu'nun ölmesi üzerine yaptırdığı bu 4 minareli yapının duvarlarında yüzbinlerce akik, sedef ve firuze gömülü olan duvarlarında, 42 zümrüt, 142 yakut, 625 pırlanta ve 50 adet inci bulunduğu biliniyor.Yapının mimarı Mimar Sinan'ın öğrencisi İstanbul'lu Mehmet İsa Efendidir. Üzerinde altınlı bir alem bulunan kubbenin yerden yüksekliği 82 metredir. Anıtın dört yanına Hattat Serdar Efendi tarafından Yasin suresi yazılmıştır.Taç Mahal'in yapımında parlak, ince mavi damarları olan beyaz mermer kullanılmistır.

Minareleri giderek eğriliyor

2004 yılında, dünyanın 7 harikasından biri olan Hindistan'daki Tac Mahal'in minarelerinin giderek eğildiği ve tedbir alınmazsa mimarlık harikası olarak görülen 350 yıllık yapının çökebileceği veya batabileceği belirtildi.

Tac Mahal'e gece izni çıktı

2005 yılında, Hindistan Yüksek Mahkemesi, dünyanın mimari harikalarından biri olan Tac Mahal'in bir yıl süresince gece ziyaretine açılmasına karar verdi. Yüksek Mahkeme, 2003 yılının kasım ayında, turistlerin Tac Mahal'i dolunayda, dolunaydan iki gün önce ve iki gün sonra gezmelerine izin verdi. Tac Mahal'i gece ziyaret yasağı Sih militanlığının dorukta olduğu 1984'te saldırı olasılığına karşı konuldu.

Üzerinden uçak geçmiyor

2006'da ise yetkililer, Tac Mahal´i uçakların yarattığı titreşimlerden korumak amacıyla, anıtın üzerinden uçakların geçişinin yasaklanması için girişimde bulundu. Press Trust of India Ajansı´nın haberine göre, Agra Belediyesi yetkilisi, havacılık dairesine Taç Mahal´in bulunduğu bölgenin üzerinde uçuşa yasak bir bölge oluşturulmasına ilişkin talepte bulunduklarını söyledi.

Tac Mahal'in kuraklın nedeniyle temelleri çatlıyor

2009 yılına geldiğimizde ise, aşkın simgesi olan her gün binlerce turistin ziyaret ettiği Tac Mahal'in mermerleri hava kirliliği nedeniyle sararıyor, binanın temeli kuraklık nedeniyle çatlıyor. Tac Mahal'in bulunduğu bölgenin hava kirliliğinden etkilenmemesi için etrafında 500 metre çapındaki bir alan içinde motorlu taşıt trafiğine izin verilmiyor ancak bu eşsiz yapının varlığını sürdürebilmesi için bakım ve onarımı gerekiyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*