tacı polise satmak isterlerken yakalandılar

  • Giriş : 22.03.2007 / 00:00:00

Manisa'da Bergama Krallığı döneminden kaldığı tahmin edilen ve maddi değeri 75 bin dolar olan tarihi bir taç ele geçirildi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Polisin alıcı kılığına girerek ele geçirdiği saf altın taçla diğer tarihi eserlerin, Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ne teslim edileceğini bildirdi.
Manisa Emniyet Müdürlüğü Kaçakçılık ve Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü ekipleri, T.Ç. ile arkadaşları K.S., S.T., A.N.Ö. ve İ.Ç.'nin İstanbul'dan Manisa'ya gelerek ellerindeki tarihi eserler için alıcılarla Manisa'da buluşacaklarını belirledi. Alıcı gibi davranan polis ekipleri, zanlılarla altından yapılma, etrafı defne yapraklarıyla süslenmiş bir kral tacı, üzerinde renkli taşlar bulunan iki altın küpe, bir kolye ve bir içki kadehi için önce pazarlık yaptı. Tarihi eserlerden en değerlisi olduğu tahmin edilen kral tacı için 75 bin dolara almak için pazarlık yapan alıcı görünümündeki polis, pazarlıkğın olumsuz sonuçlanması üzerine gerçek kimliklerini açıklayarak, kaçakçı zanlıları gözaltına aldı ve ele geçirilen tarihi eserlere el koydu. Uzmanlara kontrol ettirilen tarihi eserlerin, saf altın oldukları ortaya çıktı. Kral tacının, üzerlerindeki figürlerden M.S. 1'inci yüzyılda Ege Bölgesi'nde hüküm süren Bergama Krallığı'na ait olabileceği tahmin ediliyor. Diğer kolye, küpeler ve vazonun da, taç ile birlikte aynı yerden çıkarılmış olabileceği bildirildi. Zanlılar ilk sorgularında, satmaya çalıştıkları malzemelerin tarihi eser olduğunu bilmediklerini öne sürdü.
Gözaltına alınan tarihi eser kaçakçısı T.Ç., K.S., S.T., A.N.Ö., ve İ.Ç.'nin bugün doktor raporlarını ardından adliyeye sevk edilecek. Tarihi eserlerin de incelenmek üzere Manisa Arkeoloji ve Etnografya Müzesi'ne teslim edileceği ifade edildi.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious