Taciklerin hacılık hayali yarım kaldı

Taciklerin hacılık hayali yarım kaldı.14769
  • Giriş : 07.12.2008 / 23:42:00
  • Güncelleme : 07.12.2008 / 23:42:24

Vizelerindeki sorun nedeniyle Suudi Arabistan'dan sınırdışı edilen ve Hatay'da mahsur kalan Tacikistanlı hacı adaylarını Türkiye ülkelerine geri gönderecek.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Hatay'dan otobüslerle İstanbul'a gönderilen Tacik hacı adaylarının bayramın ikinci günü uçakla ülkelerine gönderileceği öğrenildi.

Tacikistanlı hac kafilesinin İstanbul'da bulundukları süre içerisinde İstanbul Büyükşehir Büyükşehir'in misafirhanesinde kalacaklar.

Tacikistan'ın Ankara Büyükelçiliği yetkilisi ve hacı adaylarını misafir eden Ovakent Beldesi Belediye Başkanı tarafından uğurlanan Tacikler, hacı olamadan ülkelerine dönmenin burukluğu içerisindeydi.

Ovakent Belediye Başkanı Abdullah Okur, dolandırılan Tacikistanlı hac kafilesine beldelerinde kaldıkları süre içerisinde yardım ettiklerini daha sonra konsoloslukla irtibata geçerek Ülkerline dönmelerine yardımcı olduklarını söyledi.

Tacikistan'ın Duşanbe kentinden hac için yola çıkan 200 kişilik kafileden 80'i, Arabistan yetkilileri tarafından pasaportlarında Kırgızistan vizesi bulunduğu için sınır dışı edilmişti. Yaşları 60 ile 95 arasında değişen ve aralarında kadınların da bulunduğu Tacikistanlı 80 hacı adayı, yaklaşık 10 gündür Hatay'ın Amik Ovası'ndaki köylülerin evlerinde kalıyordu. Duşanbe'den uçakla İstanbul'a gelen, buradan da 5 otobüsle mukaddes yolculuğa çıkan 200 kişilik hacı kafilesi, Reyhanlı'nın Cilvegözü Sınır Kapısı'ndan Suriye'ye geçmişti.

Suriye'de pasaportlarıyla ilgili herhangi bir problem yaşamayan Tacikistanlı hacı adayları, Arabistan'ın Medine şehrine ulaştı. Kutsal topraklara ulaşmanın heyecanını ve mutluluğunu yaşayan 200 kişilik hacı kafilesinden 80'inin pasaportunda Kırgızistan vizesi bulunduğu için Arabistan güvenlik güçleri tarafından sınır dışı edilmişti. Suriye'ye geri gönderilen 80 kişilik Tacikistanlı hacı adayı, neye uğradıklarını anlayamadı. Büyük hayal kırıklığı ile Hatay'a gelen hacı adaylarını Amik Ovası'nda yaşayan Özbek asıllı Hafızullah Yoldaş misafir etmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*