Taciz davasında doktora suçlama

Taciz davasında doktora suçlama.14947
  • Giriş : 05.06.2009 / 21:24:00

Antalya'da 13 yaşındaki İngiliz kıza ''cinsel tacizde bulunduğu'' iddiasıyla tutuksuz yargılanan Alman Bernard Marco W.'nin yargılanması sürreken ortaya çelişkili rapor iddiası atıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

Antalya'nın Manavgat ilçesinde 2007 yılı nisan ayında tatil yaparken, 13 yaşındaki İngiliz Charlotte M.'ye ''cinsel tacizde bulunduğu'' iddiasıyla tutuksuz yargılanan Alman Bernard Marco W.'nin, ''çocuğun nitelikli cinsel istismarı'' suçlaması kapsamında 3 yıldan 8 yıla dek hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.

Alman uyruklu Bernard Marco W.'nin, İngiliz kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla, ''cinsel saldırı'' suçlamasıyla yargılandığı davanın 13. duruşması, Antalya 1. Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapıldı.

Olaya ilişkin soruşturma ve yargılama sürecince uygulanan gizlilik kararı, sanık ve mağdurun şu anki yaşları da dikkate alınarak mahkeme heyetince oybirliğiyle bu duruşmada kaldırıldı. Duruşma salonuna ilk kez izleyiciler ile Türk ve Alman gazeteciler de alındı. Duruşma katılmayan Alman sanığı avukatı Ahmet Ünal Ersoy, mağdur İngiliz kızı da avukatı Ömer Aycan temsil etti.

Cumhuriyet savcısı Cafer Tüfekçi, ek soruşturma isteminin bulunmadığını belirterek, mahkemeye mütalaasını sunacağını bildirdi. 4 sayfalık yazılı mütalaasını yaklaşık 1 saat sürede okuyan ve tutanağa yazdıran Tüfekçi, olayın meydana geliş tarihi, sanığın tutuklanması, açılan dava ve yargılama sürecinde yaşanan tüm gelişmeleri sıraladı. Alman sanığın olayın meydana geldiği tarihte 17 yaşını bitirip 18 yaşına girdiğini, mağdur İngiliz Charlotte M.'nin de aynı tarihte 13 yaşını bitirip 14 yaşına girdiğini belirten savcı, her iki sanığın da yasalara göre olay tarihinde çocuk olduğunu vurguladı.

Tatili sırasında kaldığı otelin diskosunda tanıştığı Bernard Marco W.'nin, 2 gün sonra yanındaki arkadaşıyla birlikte ablasıyla kaldığı odasına geldiğini, bir süre sohbet ettiklerini, daha sonra ise uyuya kaldığında Alman gencin kendisine uykusunda tecavüz ettiğini anladığını savunan İngiliz kızın soruşturma ve yargılama aşamalarında verdiği bu ifadeleri okuyan savcı, kızın, uyurken hissettiği acıyla uyanarak, üzerindeki Bernard Marco W.'yi genci ittirdiği ve Tokat attığı iddialarını hatırlattı.

''RAPORU VEREN DOKTORUN TANIK BEYANI ÇELİŞKİLİ''

Bütün gece ağladığını ve uyuyamadığını öne süren kızın, sabah ablası ve annesine olayı anlatmasıyla Manavgat'taki bir özel hastanede görevli Dr. Levent Hekim tarafından muayene edildiğini ve kızın cinsel ilişkiye maruz kaldığı yönünde rapor verildiğini belirten savcı, bu raporu vermesine karşın Dr. Hekim'in yargılama sırasında tanık olarak dinlendiğinde ise tersi yönde beyanlarda bulunduğunu söyledi.

Savcı, Dr. Hekim'in dava konusu cinsel ilişkiye yönelik belirlemelerinin deneyimli bir uzman olarak yanılgı içeremeyeceğini, raporla çelişki taşıyan tanık beyanlarının ise dış ve çevresel etkenler, basın ve medyada yer alan haberlerden etkilenmeyle değişebileceğinin düşünülmesi gerektiğini anlattı.

Antalya Adli Tıp Kurumu'nda görevli uzman doktor Hıdır Kızıltaş'ın da verilen rapor ve cinsel ilişkinin meydana geliş biçimiyle ilgili kapsamlı, nesnel ve tarafsız görüşlerinin alındığını vurgulayan savcı, bu yöndeki uzman görüşleri ve belirlemeler sonucu sanık ve mağdur kız arasında kızın isteği dışında cinsel ilişkinin gerçekleştiğini savundu.

''RIZASI DIŞINDA''

Sanık Bernard Marco W.'nin ise tüm ifadelerinde İngiliz kızın kendisini 15 yaşında tanıttığını belirterek, olay gecesi aralarında davaya neden olan cinsel birleşme olmadığını ileri sürdüğünü hatırlatan Tüfekçi, sanığın, mağdur kız uyurken, rızası dışında kıza tecavüz ettiğini, hakkında düzenlenen iddianamede suça kalkıştığı iddiasının tersine, bu suçu işlediğine yönelik de yeterli kanıtın yargılamada elde edildiğini öne sürdü.
Savcı Tüfekçi, sanığın yeterli kanıtlarla ortaya konan eylemiyle, TCK'nın 103/1-2-4 maddesinde öngörülen ''çocuğun nitelikli cinsel istismarı'' suçu kapsamında 3 yıldan 8 yıla dek hapis cezasıyla cezalandırılmasını istedi. Savcı, İngiliz Charlotte M.'nin olay nedeniyle ruh sağlığının bozulup bozulmadığına yönelik Adli Tıp tarafından belirleme yapılamadığını, bu yöndeki raporun alınamamış olması nedeniyle sanık hakkında bu yönde ayrıca ceza uygulanamayacağını da ileri sürdü.

Mütalaanın okunmasının ardından sanık avukatı Ahmet Ünal Ersoy, mütalaa hakkındaki görüşleri ve esas hakkındaki savunmaları için mahkemeden süre istedi.

Mahkeme Başkanı Abdullah Yıldız da süre isteğini kabul ederek, karar duruşmasını 15 Temmuz'a erteledi.

AVUKATLARIN GÖRÜŞLERİ

Duruşmanın ardından Türk ve Alman gazetecilerin sorularını yanıtlayan avukatlardan Ömer Aycan, ''Sunulan mütalaayla yargılamada söylediklerimizin birebir örtüşmesi bizi memnun etti. Umarım sayın mahkeme de kararını bu yönde verir'' dedi.

Sanık hakkında istenen TCK'nın 103. maddesinin 6. fıkrasında, ''cinsel istismara uğrayan çocuğun, beden veya ruh sağlığının bozulması halinde cezanın üst sınırdan tatbikinin gerektiğinin'' belirtildiğini hatırlatan Aycan, şöyle konuştu:

''Cumhuriyet savcısı, müvekkilimin beden ve ruh sağlığının bozulduğuna ilişkin olarak dosyada yeterli kanıt olmadığını, ancak ırza geçme olayının gerçekleşmiş olduğunu beyan etti. Savcının beyanlarına 6. fıkra dışında tamamen katılıyoruz. Müvekkilim elbette olayın üzerinden geçen zamanla bir miktar daha iyi. Artık bir çocuk olmaktan bir genç kız olmaya adım attı, ancak olay kendisinde birtakım izler bıraktı. Verilecek kararda TCK'nın 103/6 maddesinin uygulamasını da talep edeceğiz.''

Sanık avukatı Ahmet Ünal Ersoy da müvekkilinin suçsuz olduğuna inandıklarını, ancak verilecek her türlü karara saygılı olduklarını söyledi.

Duruşma boyunca Türk ve Alman televizyonlarının muhabirleri de adliye çevresinde yayın yaptılar.

Antalya'nın Manavgat ilçesinde, önceki yıl nisan ayında Manavgat'ta tatil yaptığı otelde 13 yaşındaki İngiliz kıza cinsel tacizde bulunduğu iddiasıyla tutuklanan ve 8 ayı aşkın bir süre tutuklu yargılanan Alman Bernard Marco W., geçen yıl aralık ayında tahliye edilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*