‘Tacizci' öğretmene tayin!

  • Giriş : 22.09.2006 / 00:00:00

İstanbul'da kız öğrencisi B.K.'yo el ve sözle taciz ettiği iddiasıyla hakkında 5 yıl hapis istemiyle dava açıldı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Öğretmen hakkında Kartal Cumhuriyet Başsavcılığı 5 yıla kadar hapis istemiyle dava açtı. İlçe Milli Eğitim Müdürlüğü’nün soruşturmasında aralarında veli öğrenci ve öğretmenlerin bulunduğu 150 kişinin ifadesi alındı. Öğretmenin tacizine uğradığını öne süren B.K., DHA muhabirine, iddialarını anlatırken, Fehmi Taştan'ın lise 1'inci sınıfta kaldığını öğrendiğini belirterek şöyle dedi:
“Beni yanlız olduğu sırada odasına çağırttı ve derslerimde yardımcı olacağını, sınıfı geçirebileceğimi söyledi. Ona güvenmiştim, ama yalnız bazı istekleri olduğunu söyledi. Bunların ne olduğunu sorduğumda, ‘Boş zamanlarında seninle gezeriz, vakit geçiririz' dedi. Ben karşı çıktım ve odadan ayıldım. Ama bu olaylar sürekli sürdü. Beni yanlızken odasına çağırıyordu. Erkek arkadaşım olup- olmadığını soruyordu. Ben de ‘yok' dedim, bana yaşıtın olan erkeklerle arkadaşlık yapmamamı söylerken, ‘Tecavüze uğrarsın, seni ortada bırakırlar. Ama senden yaşça büyük biriyle birlikte olursan bir şey olmaz. Önlemini alırız. Yöntemler vardır hamile kalmasın' dedi. Bana cinsel organından bahsediyordu. Bir keresinde beni tekrar yanlızken odasına çağırttı. Yanlız gitmek istemedim. Yanıma arkadaşım B.G.'yi alarak gittim. B.G.'ye sandalyenin üzerine çıkarak dolaptan dosya indirmesini söyledi. Onun da kısa eteği olduğu için sandalyenin üzerine çıkmadı. Bunun üzerine küfür ederek onu odadan kovdu. Sonunda olayları rehberlik hocasına ve arkadaşlarıma anlattım. Fehmi hocanın bu hareketinden sonra derslerine hiç girmedim ve beden dersinden zayıf aldım. Arkadaşımı sık sık yanlız olunca odasına çağırırdı ve arkadaşım bir müddet sonra odadan ağlayarak çıkıyordu. Olayı bana ve arkadaşlarıma anlattı. Okulumuzda çok güvendiğimiz bir bayan hocamız vardı durumu ona anlattık. ‘Böyle bir iğrençlik kabul edilemez' diyerek önce Kartal Milli Eğitim ve Kartal Savcılığı'na suç duyurusunda bulunduk.'' Beden eğitimi öğretmeni Fehmi Taştan, iddialarla ilgili kendisine yöneltilen sorulara “Böyle bir şey yok'' karşılığını vererek, otomobiliyle uzaklaştı.
Süleyman Demirel Lisesi Müdürü Hamdi Özcan, iddialarla ilgili konuşmak istemezken, İlçe Milli Eğitim Müdürü Eyüp Atasoy, savcılığın adli, kendilerinin idari soruşturmayı yürüttüğünü şu ana kadar 150 kişinin bilgisine başvurulduğunu söyledi. Özcan, şöyle konuştu:
“Bize ilk intikal ettiği gün olayın üzerine gittik. Söz konusu arkadaşı açığa aldık. Soruşturmayı çok kapsamlı detaylı bir şekilde muhtemelen pazartesi bitmiş olacak. Bu olayla ilgili kim suçluysa cezasını görecek. Bu konuda en ufak taviz, affımız yok. Ne gerekiyorsa yapılacak. Şu aşamada dosya bitmedi daha. 150 sayfalık dosya yaptık. İfadesini almadığımız kimse almadı. En ufak tereddüt kalmadı. Kimlerin bu konuyla ilgisi varsa göreceklerdir. bu konuda herkes rahat, müsterih olsun. Ben geldiğimde bu okulda öğretmendi. Bu olayla ilgili tanıdık. Dosyasının detayına girmedim. İlgili arkadaşımız konuyu yürütüyor. Bütün bilgiler her şey bizde mevcut. Soruşturmanın selameti için açığa almıştık. Bu konuda olay son bulmadığı için için bir şey yapılmaz. Soruşturmanın selameti için rahat yürütmek için soruşturmayı açığa aldık. Başka bir okulda görevlendirdik. Soruşturma bittiği zaman olayın gerçek yüzü ortaya çıkacak. O zaman cezalıysa neyse o zaman verilecek.''

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious