Tacizcilere rekor ceza

Tacizcilere rekor ceza.9759
  • Giriş : 16.04.2008 / 00:39:00
  • Güncelleme : 16.04.2008 / 01:00:03

Üniversiteli kızları taciz edene 20 yıl, yardım eden kıza 10 yıl hapis cezası.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

SAMSUN'da 3'ü kız 4 üniversite öğrencisinin kahvesine ilaç koyarak cinsel tacizde bulunmaktan tutuklu yargılanan 61 yaşındaki İbrahim Öztaş'a ceza yağdı. Mahkeme sanığa, kızlardan birinin arkasına parmak sokmak suçundan 8 yıl 9 ay, diğer kızın ağzına parmak sokmaktan 8 yıl 9 ay, diğerini elle taciz etmekten 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 20 yıl hapis cezası verdi. Öztaş'a yardım ettiği iddiasıyla yargılanan üniversite öğrencisi Leyla Çolak'a da 10 yıl hapis cezası verildi. Erkek öğrenci O.A.'ya ise taciz olmadığı belirlendi.

Samsun'da 2006 yılının Aralık ayında ortaya çıkan olayda, yanında kalan üniversite öğrencisi Leyla Çolak'ın arkadaşlarına `doğa üstü' yetenekleri olduğunu söyleyen İbrahim Öztaş, değişik zamanlarda 3'ü kız 4 üniversite öğrencisinin kahvelerine ilaç koyarak taciz ettiği gerekçesiyle yakalandı. Ardından çıkarıldığı sevk edildiği mahkeme tarafından tutuklanan gönderilen Öztaş, Samsun 2'nci Ağır Ceza Mahkemesi'nde yapılan yargılamalarda, "Kendileri masaj yapmamı istedi. Ben de yaptım. Sanırım yapılan masajları yanlış anlamışlar" diyerek kendini savundu.Öztaş'a yardım etmek suçundan tutuksuz yargılanan üniversite öğrencisi Leyla Çolak ise, arkadaşlarının başına gelen olaylardan habersiz olduğunu söyledi.

MASAJ YAPARKEN TACİZ

Duruşmalara `mağdur' olarak katılan G.Ç. ifadesinde, Öztaş'ın kendisine masaj yaparken, kalça ve göğüslerini ellediğini ve çok güzel olduklarını söylediğini, ancak içtiği kahveden sonra kendinden geçtiğini söyledi. S.A. da sanığın başına masaj yaparken parmaklarını ağzının içine sokarak dilini okşadığını anlattı. S.Ö. ifadesinde, sanığın masaj sırasında anal yoldan kendisini parmakla taciz ettiğini iddia etti. Üç genç kız, arkadaşları Leyla Çolak'ın kendilerini Öztaş ile tanıştırdığını ve bütün bu olaylar olurken zaman zaman odaya girip çıktığını söyleyerek şikayetçi oldu. Erkek öğrenci O.A. ise sanığın kendisine karşı bir eyleminin olmadığını söyledi.

AĞIZA PARMAK SOKMAKTAN DA 8 YIL

Mahkeme heyeti, geçen 11 Mart günü yapılan son duruşmada, sanık İbrahim Öztaş'ın S.Ö.'ye karşı eyleminin `anal yoldan vücuda organ (parmak) sokmak suretiyle cinsel saldırı' olduğunu belirterek TCK'nın 102/2 maddesi uyarınca 8 yıl 9 ay, S.A.'ya karşı olan eylemini de `parmağın ağıza sokulmasını vücuda organ sokmak' olarak değerlendirerek 8 yıl 9 ay, G.Ç.'ye karşı olan eyleminin ise `taciz' olduğu kanaatine vararak 2 yıl 6 ay olmak üzere toplam 20 yıl hapis cezası verdi. Sanık, O.A'ya karşı herhangi bir tacizde bulunmadığı için ise bu suçlamadan beraat etti. Sanığa yardımcı olduğu ileri sürülen Leyla Çolak da 10 yıl hapis cezası verildi.

LEYLA ÇOLAK'IN AVUKATI TEMYİZ ETTİ

Mahkemenin gerekçeli kararını açıklamasından sonra Leyla Çolak'ın avukatı Yakup Reşit Taşkan kararı temyiz etti. Taşkan Yargıtaya gönderdiği itiraz dilekçesinde, İbrahim Öztaş'ın eyleminin kendi müvekkiline de yüklendiğini belirterek şöyle dedi:

"Sanık, cinsel amaçlı ve şehvet hissiyle mağdurun ağzına parmağını sokup dilini okşamak suretiyle bir eylem gerçekleştirdiği kabul edilmiştir. Oysa bu tür cisimlerin vajina veya anal yolla sokulması halinde bu suç oluşur. Oral yoldan ise penis ithali ile bu suç oluşacaktır. Olay anında sanık ve mağdur giyiniklerdir. Sanık mağdura iddia edildiği gibi masaj da yapıyor olsa, bu eylemin cinsel amaçlı olup olmadığının tespit edilmesi mümkün değildir. Bu yüzden eylemin 102/1 kapsamında değerlendirilmesi gerekmektedir. Müvekkilim Leyla Çolak'ın yaşanan olaylarla bir ilgisi yoktur ve verilen kararı bozulmasını talep ediyoruz."

GAZETEVATAN

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious