Tacizcilerin teşhir edildiği web sitesi

Tacizcilerin teşhir edildiği web sitesi.13589
  • Giriş : 25.12.2008 / 10:11:00

Sadece küçük çocuklar değil, yetişkinlere tacizde bulunanlar da her ayrıntısına kadar sitede tehşir ediliyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

İsveç'te küçük çocuklara yönelik cinsel tacizden hüküm giyenlerin, kimlik numaralarına kadar teşhir edildiği iki web sitesi kuruldu.

İsveç'te küçük çocuklara yönelik cinsel tacizden hüküm giyenlerin teşhir edildiği web sitesi hazırlayanlara göre amaç, çocuklu ailelerin güvence arayışına yanıt vermek.

Ama tabi teşhir edilenlerin aynı zamanda hedef gösteriliyor olmaları, dolayısıyla sitelerin bir linç histerisine yol açıp açmayacağı tartışma konusu. Sitede sadece çocuklara yönelik değil, yetişkinlere cinsel tacizde bulunan kişiler de teşhir ediliyor.

Siteleri kimin hazırladığı bilinmiyor, ancak gazetelerde yer alan açıklamalarında “İnsanlar, komşularının kim olduğunu bilsinler. Komşuları arasında sapık olanlar varsa öğrensinler diye bu işi başlattık.” diye konuştular.
Sitelerde yer alan bilgiler resmi yollardan elde ediliyor. Mahkeme kararları herkese açık olduğundan, sitelere bu kararların PDF formatındaki kopyaları konuyor. Gene yasalara göre herkesin pasaportunda kullandığı fotoğrafın kopyası da talep edildiği takdirde polisten alınabiliyor. Tacizcilerin polisten kopyası alınan pasaport fotoğrafları yayınlanıyor, ancak site faaliyete geçtikten sonra tacizcileri tanıyanların da ellerindeki fotoğrafları yayınlanmak üzere gönderdikleri görüldü.

Teşhir sitelerinin bu bakımdan birçok kişi tarafından desteklendiği anlaşılıyor. Öte yandan bu sistemin infaz anlamına geldiğini ileri sürenler de var.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*