Tadiç: Kosova'dan vazgeçemeyiz

Tadiç: Kosova'dan vazgeçemeyiz.8277
  • Giriş : 15.02.2008 / 15:14:00

Sırbistan'da yeniden devlet başkanı seçilen Boris Tadiç, bugün ant içerek görevine başladı. Tadiç, Kosova üzerindeki hakimiyet hakkından vazgeçmeyeceklerini yineledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Sırbistan'da şubat başında yapılan seçimlerle yeniden devlet başkanı seçilen Boris Tadiç, bugün ant içerek görevine başladı. Tadiç, ant içme töreninde yaptığı konuşmada, Kosova üzerindeki hakimiyet hakkından vazgeçmeyeceklerini yineledi. Tadiç, "Sırp cumhuriyetinin toprak bütünlüğü ve egemenliğini muhafaza etmek için elimden geleni yapacağım" dedi.

Kosova Başbakanı Haşim Taçi'nin, Kosova'nın bağımsızlık tarihini bugün açıklaması bekleniyordu, ancak Taçi net bir tarih vermedi. Sırbistan Başbakanı Voyislav Koştunitsa da, kendilerinden Kosova'nın bağımsızlığını tanımalarını isteyen Batılı ülkelere çatarak, "Bizden köle gibi davranmamızı istiyorlar" dedi.

Koştunitsa, Sırbistan'ın kuruluşunun 204. yıldönümü törenlerinde yaptığı konuşmada, "Tarih boyunca birçok zorba Kosova'yı bizden zorla koparmaya çalıştı. Ama ilk kez bizden bunu köle gibi kabul etmemizi istiyorlar" diye konuştu. Avrupa Birliğini de sert dille eleştiren Koştunitsa, "Bizden Avrupa ailesine, masadaki yerini ahlaksız bir alışverişle elde eden tek ülke olarak, kimliğimizden vazgeçerek katılmamızı istiyorlar" ifadesini kullandı.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious