Tadiç: "Kosova'yı bölme planımız yok"

Tadiç:
  • Giriş : 21.03.2008 / 23:47:00

Sırbistan Devlet Başkanı Boris Tadiç, Kosova'yı bölme planları olmadığını söyledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Tadiç, ülkesindeki özel Pink televizyonuna dün gece verdiği demeçte, Kosova'nın Sırpların yoğunlukta olduğu kuzeyinde gerginlik ve şiddeti kışkırtarak etnik bölünmeye yol açma planları bulunmadığını belirtti.

Tadiç, "Kosova'yı bölmek için gizli planımız yok" dedi. Kosova'nın kuzeyindeki Mitroviça'da Sırplar pazartesi günü BM ve NATO askerleriyle çatışmaya girmiş, çatışmalarda bir BM polisi ölmüş, onlarca kişi yaralanmıştı.

Sırbistan'ın Kosova Bakanı Slobodan Samardziç ise Mitroviça'da 17 Mart'taki olayların Kosova'da savaş başlatma girişimi olduğunu iddia etmişti.

Kosova'daki BM'nin Kosovalı Sırplar arasında gerginliği kışkırtmakla suçladığı Samardziç, Mitroviça'daki çatışmalardan uluslararası birliklerin sorumlu olduğunu da öne sürmüştü.

Tadiç, televizyona demecinde, milliyetçi Başbakan Voyislav Koştunitsa'nın yakın müttefiki olan Samardziç'in politikalarını hükümetin tamamının onaylamadığını da söyledi.

Sırp Devlet Başkanı, bu tür politikaların ülkesinin çıkarlarına zarar verdiğini belirtti.

Rusya'dan ABD'ye eleştiri

Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov, ABD'nin Kosova'ya askeri yardım kararını sert dille eleştirerek, böyle bir hareketin uluslararası hukukun ihlali anlamına geleceğini söyledi.

Rus haber ajansları Lavrov'un İsrail ziyareti sırasında Tel Aviv'de yaptığı açıklamada, ABD'nin askeri yardım kararının BM'nin bölgedeki BM güçleri dışında kimseye silah sağlanamayacağı kararının ihlali anlamına geldiğini söylediğini duyurdu.

Bölgeye BM dışında yapılacak her sevkıyatın yasadışı olduğunu belirten Lavrov, ABD'nin bu hareketinin Balkanlar'daki istikrarsızlığı artıracağını da sözlerine ekledi. ABD'nin Kosova'ya silah temin edeceği bildirilmişti.

Kosova artık bağımsız

Kosova Meclisi, 17 Şubat'ta gerçekleştirilen olağanüstü oturumla Sırbistan'dan bağımsızlığını ilan etti.

Kosova'yı şimdiye kadar 20'den fazla ülke tanıdı. AB ülkelerinin çoğu ve ABD'nin de tanıdığı Kosova'nın bağımsızlığına en büyük itiraz Sırbistan ve Rusya'dan geliyor.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious