Tadınız kaçmasın

  • Giriş : 01.11.2006 / 00:00:00

Koku ve tat alma sorunları ciddi hastalıklara neden oluyor.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Büyüyen Beşik

Yapılan bir araştırmaya göre, Amerika Birleşik Devletleri’nde yaklaşık 2 milyon kişide koku ve tat alma bozukluğu olduğunun tespit edildiğini belirten Opr. Dr. Haliloğlu, her yıl yaklaşık 200 bin kişinin bu sebepten doktora başvurduğunu açıkladı.

Opr. Dr. Haliloğlu, aşçılar, itfaiyeciler gibi bazı meslek grupları için koku ve tat alma duyularının mesleki bir gereklilik olduğunu da hatırlattı:

“Koku ve tat alma duyuları kişilerin yaşamdan zevk almalarını sağlar. Ancak bu duyulardaki bozukluklar ise adeta kişiyi yaşama küstürür. Bununla da kalmayıp büyük ekonomik problemlere yol açar. Koku almayan bir itfaiyeci gibi, koku ve tat almayan bir aşçının mesleğini icra etmesi düşünülemez.

Bazı kişiler koku ve tat alma bozukluğu ile doğabilir ama birçok kimsede bu durum kaza veya hastalık sonrası oluşur. Üst solunum yolu iltihapları çoğu kere suçlanmıştır. Aynı zamanda baş bölgesinde meydana gelen kırıklarda da koku alma bozukluğu ortaya çıkabilir.”

Yaşla beraber duyularda azalma

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, tat ve koku alma duyularının kişinin yaşı ile de alakalı olduğunu anlattı:

“En sık sorun 60 yaşından sonra doğal koku alma yeteneğinin azalmasıdır. Bilim adamları koku alma yeteneğinin 30 ile 60 yaşları arasında en iyi olduğunu bulmuşlardır. Bu durum, 60 yaşından sonra azalmaya başlar ve daha yaşlı birçok kimse koku alma yeteneklerini kaybetmiştir.

Fakat, genelde her yaştaki kadınlar, erkeklere göre koku almada daha duyarlıdır. Koku ve tat alma bozuklukları burun içerisindeki poliplerden, hormonal bozukluklardan ve diş problemlerinden kaynaklanabilir. Böcek ilacı veya bazı diğer ilaçlara uzun süre maruz kalanlarda da oluşabilir.”

Sigara içenler kokuya duyarsız mı?

Koku alma sorununun sigara içenlerde de sık görüldüğüne dikkat çeken Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, “sigara dumanı insanların karşılaştığı en sık ve en yoğun hava kirliliği etkenidir" dedi.

Dumanın kokuların ayırt edilmesi ve tat alma duygusunun azalmasına sebep olduğuna da değinen Haliloğlu, "sigarayı bırakmak koku almayı artırır fakat bu olay çok yavaş ortaya çıkar. Örneğin günde iki paket sigara içen kişinin tekrar eskisi gibi koku alabilmesi için sigara içtiği dönem kadar sigarayı bırakması gerekir” dedi.

Opr. Dr. Tamer Haliloğlu, zaman zaman kullanılan bir ilacın da koku ve tat alma bozukluğunun tek sebebi olabileceğini, ilaç kesilince veya değiştirilince durumun düzelebileceğini söyledi.

Tedavi yolları nedir?

Haliloğlu, koku ve tat alma bozukluğunun tedavisine ilişkin bilgi de verdi:

“Bazı ilaçlar koku alma bozukluklarına yol açabiliyor. Bunların arasında alerji ilaçlarını saymak mümkündür. Bu ilaçlar kesildiğinde koku ve tat alma hisleri çoğunlukla normale dönmektedir.

Özellikle şiddetli nezle, grip olan veya alerjisi artan kişiler, sadece bu durumlarının düzelmesi ile koku ve tat alma hassasiyetlerini tekrar kazanır. Birçok vakada burun tıkanıklığı yapan poliplerin temizlenmesi ile koku ve tat almada düzelme görülmektedir.

Koku ve tat alıcıları nadiren de olsa kendi kendilerine kayboldukları gibi, kendi kendilerine de düzelebilmektedir.”

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious