TAEK, nükleer kriterleri bugün açıklıyor

TAEK, nükleer kriterleri bugün açıklıyor.25889
  • Giriş : 28.11.2007 / 08:31:00
  • Güncelleme : 28.11.2007 / 09:08:56

TAEK nükleer santral ihalesi için gereken kriterleri belirledi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Sepet Beşik

TAEK bugün açıklayacağı kriterlerle ihaleye ''ciddi ve büyük firmalar gelsin'' mesajı verecek.

Dokuz kriter arasında lisanslanabilirlik, yerli yakıt kullanımı ve zenginleştirilmiş uranyumun gaz halinde getirilip Türkiye'de işlemden geçirilmesi dikkati çekiyor.

Nükleer Santral Yasası Köşk'ten onay aldı. Santralin henüz nereye yapılacağı belli değil ancak Mersin Akkuyu ve Sinop ön plana çıkıyor.

TAEK, ihaleye katılabilecek firmaların taşıması gereken özellikleri belirledi. Güvenlik ve teknoloji konularında dokuz ana kriter var.

Buna göre, her bir ünitenin en az 600 megawatt'tan oluşması gerekiyor. Hiçbir yerde uygulamaya geçmemiş, sadece kağıt üzerinde olan projelere geçit verilmeyecek. Lisanlanabilirlik öncelikli şart olacak. Bununla da ihaleye büyük ve ciddi firmaların katılmasının sağlanması amaçlanıyor.

Kriterlerle Türkiye'nin mali ve ekonomik çıkarlarının da korunması amaçlanıyor. Bunun için projeyi yürütecek firmanın yerli yakıt kullanması isteniyor. Zenginleştirilmiş uranyumun ise gaz halinde getirilerek son aşamalarının Türkiye'de tamamlanması isteniyor. Santral inşaatlarının yapımının yüzde 60'ının Türk firmalarınca gerçekleştirilmesi ise bir başka kriter.

TAEK, bu kriterleri sivil toplum örgütleri, rektörler, oda temsilcileriyle değerlendirecek. Gelecek öneriler doğrultusunda yeni kriter belirlenecek.

Greenpeace, "Nükleere karşıyız, kriterleri tartışmayız. Bizim tercihimiz yenilenebilir enerji kaynakları" gerekçesiyle toplantıya katılmayacak.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious