Taha Yasin Ramazan'ın idamı onandı

  • Giriş : 15.03.2007 / 00:00:00

Irak temyiz mahkemesi, Saddam Hüseyin dönemi Devlet Başkan Yardımcısı Taha Yasin Ramazan hakkında Duceyl katliamıyla ilgili verilen idam cezasını onadı.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Otomatik Sallanan Beşik

Temyiz mahkemesi yargıcı Münir Haddad, düzenlediği basın toplantısında, başvuru mahkemesinin kararının, idam tarihini belirleyecek olan Başbakan Nuri El Maliki hükümetine iletildiğini söyledi.

Mahkemenin 9 kişilik yargıçlar heyetinde yer alan Haddad, Ramazan hakkındaki idam cezasını onama kararının oybirliğiyle alındığını kaydetti. Ramazan'ın diğer sanıklar gibi asılarak idam edileceği belirtiliyor.

Taha Yasin Ramazan, Saddam Hüseyin ve diğer 6 Baas yetkilisiyle birlikte 148 kişinin öldüğü Duceyl katliamı davasında yargılanmış, Kasım ayında suçlu bulunarak müebbet hapse mahkum olmuştu. Yüksek Mahkeme, Ramazan hakkında verilen müebbet hapis cezasını hafif bularak itiraz etmiş, alt mahkemeden kararı yeniden değerlendirmesini istemiş ve Ramazan hakkında idam cezası verilmişti.

Duceyl davası kararı üzerine devrik Irak lideri Saddam Hüseyin 30 Aralık 2006'da, üvey kardeşi ve eski istihbarat şefi Barzan İbrahim ile eski Devrim Mahkemesi Başkanı Hamid El Bender de Ocak ayında idam edilmişlerdi.

Davada yargılanan diğer 3 sanık 15 yıl hapse mahkum edilmiş, bir kişi ise aklanmıştı.

Irak'taki idamlar uluslararası insan hakları kuruluşlarının tepkisini çekmiş, böyle bir ceza için gerekli kanıt olmadığı belirtilmişti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious