Tahliye talepleri reddedildi

Tahliye talepleri reddedildi.22587
  • Giriş : 23.10.2008 / 18:22:00

Ergenekon Duruşması'nda Savcı Mehmet Ali Pekgüzel, tahliye taleplerinin reddini istedi.

Facebook Twitter
Yazı Boyutu:

Beşik Modelleri

Silivri'de devam eden Ergenekon Duruşması'nda Mahkeme Heyeti, taleplere ilişkin kararlar için duruşmaya ara verdi. Duruşma Savcısı Mehmet Ali Pekgüzel, talepler hakkındaki mütalasını açıkladı. Kuvvetli delillerin varlığı ve duruşmanın kesintisiz devam edeceği gerekçesiyle tahliye taleplerinin reddini isteyen Pekgüzel, iddianamenin tamamının veya bir kısmının okunması talebinin taktirini mahkemeye bıraktı. Pekgüzel, Soruşturma Savcısı Zekeriya Öz'ün de duruşmaya katılması talebinin reddini istedi. Suç unsuru bulunmayan bilgisayarların iade talebinin kabul edilmesini ifade eden Pekgüzel, bazı belgelerin dosyadan çıkarılması talebinin de reddini istedi.

Öte yandan ''Ergenekon'' davasında, tutuklu sanıklardan Hüseyin Görüm, bağırarak beyanda bulunması üzerine duruşma salonundan çıkartıldı.

Silivri Ceza İnfaz Kurumu Yerleşkesi'ndeki duruşma salonunda görülen davanın duruşmasında, iddianamenin okunmasına geçilmeden önce İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesince sanık ve avukatlarına söz verildi.

Söz verilen tutuklu sanık Hüseyin Görüm'ün avukatı Mithat Gökçe, müvekkilinin tahliyesini talep etti.

Bu sırada Hüseyin Görüm ayağa kalkarak, ''Desene benim davam hak davası'' şeklinde bağırdı. Bunun üzerine salondaki askeri görevliler Görüm'e müdahale ederek, ağzını kapattı. Görüm sarf ettiği sözler nedeniyle mahkeme heyetince salondan çıkartıldı.

Tekrar söz alan avukat Gökçe, müvekkilinin sağlık durumunun kötü olduğunu ve ''paranoyak'' davranışlar sergilediğini söyledi.

MUZAFFER TEKİN: O BOMBA DENİLEN ŞEY SÜS EŞYASIDIR

Ergenekon tutuklusu Muzaffer Tekin, duruşmada, Danıştay saldırısı sonrasında gözaltına alındığı sırada, masasının üzerinde bulunan iki adet el bombasının, 1985 yılından beri masasının üzerinde süs eşyası olarak durduğunu iddia etti. Tekin'in Avukatı Engin Çelik Kadıgil ise, iddianamenin iyi niyetle hazırlanmadığını, sahte belgelerle düzenlendiğini öne sürdü.

Ergenekon'da sanık ve aukatların talepleri dinlenmeye devam ediyor. Duruşma'da söz alan sanıklardan Muzaffer Tekin, kendisinde ele geçirilen iki adet el bombasının süs amaçlı olduğunu iddia etti. Tekin, şöyle konuştu: "Danıştay saldırısı sonrasında gözaltına alındığımda masamın üzerinde iki adet el bombası vardı. Bunlar 1985'te emekli olduğum tarihten itibaren masamın üzerinde duran iki adet el bombasıdır. Bomba denilen şey süs eşyasıdır."

Tekin'in avukat Engin Çelik Kadıgil ise, iddianamenin iyi niyetle hazırlanmadığını, sahte belgeler düzenlendiğini savundu. Kadıgil, mafyayla suçlanan şahısların bu davada tutuksuz yargılandığını belirterek, "Buradaki insanlar ise tutuklu yargılanıyor. Mahkemenizden talebim; önce iddianameyi okuyun sonra da bu salondan taşıyın" ifadelerini kullandı.

Mahkeme heyeti, duruşmaya CD değişimi için kısa süreliğine ara verildikten sonra devam etti.

Facebook Twitter Yahoo Google Linkedin Stumbleupon Delicious

*

*


*